Заједничким колом свих учесника завршен Етно-фест
Међународни фестивал фолклора Етно-фест одржан од 20. до 25. јула, у граду на Морави окупио је више од 1.000 фолклораша и музичара са пет континента. Овогодишњи фестивал својим доласком и наступима употпунила су културно-уметничка друштва из: Индонезије, Мексика, Холандије, Костарике, Аргентине, Египта и Канаде. Концерти и дефилеи, поред Градског трга и улица одржани су и на Градској плажи крај Мораве, Цветњаку, Културном центру Чачак и Атомској бањи Горња Трепча. Циљ фестивала је Рушење граница, радост заједништва, стицање нових пријатељстава.

Публика је сваку кореографију испратила громогласним аплаузом, а осмеси на лицима фолклораца исказали су непроцењиву радост и понос. Поред тога што су се прве фестивалске вечери представили публици и гостима из иностранства, они су фолклорцима из других земаља били и добри домаћини.

Великим заједничким колом на Градском тргу у Чачку, у којем је учествовало више од 250 фолклораша из различитих крајева света, свечано je затворен 9. Међународни фестивал фолклора Етно-фест.
Уз домаћине из културно-уметничког друштва „Дуле Милосављевић Желе“, у коло су се ухватили гости из Мексика, Индонезије, Египта, Костарике, Холандије и Канаде, стварајући призор који је оставио снажан емотивни утисак на све присутне.

Представници сваке државе потрудили су се да на јединствен начин живописно представе традицију и културу своје земље. Они су прво прошетали градским улицама и поздравили присутне, што је изазвало велико одушевљење. Оно што до сада није виђено у Чачаку, свакако је необичан плес Египћана испраћен занимљивим кореографијама, којима су се највише обрадовали најмлађи. Сваки наступ испраћен је громогласним аплаузима и овацијама, а публика се препустила веселом ритму и уживала.

Како је истакао Војин Јаковљевић, директор Туристичке организације Чачак, овогодишњи фестивал оправдао је очекивања организатора. Публика је имала прилику да види вишегодишњи рад и труд фолклораца и њихових кореографа.
– Претходних година фестивал „Етно-фест“ је био добро посећен, али ове године надмашили смо све рекорде. На Градском тргу на свечаном отварању било је између пет и шест хиљада људи, то је један од посећенијих фестивала у овом делу Европе. На фестивалу је учествовало осам ансамбала са пет континента из Јужне и Северне Америке, Африке, Европе и Азије. Ове године имамо и неке ансамбле који су први пут дошли у Чачак. Публику је највише изненадио ансамбл из Аргентине, који је и један од најбољих ансамбала који је учествовао на Етно-фесту за ових девет година, колико манифестација постоји. Програми су се одвијали на више локација и све су биле веома посећене и пропраћене. Владало је велико интересовање грађана за фестивал. Циљ је да се Чачани, али и сви посетиоци упознају са другим културама које нам долазе из разних земаља широм света. Њихова искуства су позитивна, допада им се Чачак, околина града, били су на излету у Овчарско-кабларској клисури, у Атомској Бањи, свидело им се и гостопримство које смо им указали – рекао је Јаковљевић.

Следеће године „Етно-фест“ прославиће десети, јубиларни рођендан, а како организатори најављују, посетице очекују бројна изненађења.
– Крећемо у припреме за јубиларни десети „Етно-фест“, имаћемо неколико изненађења, трајаће близу десет дана, имаћемо затворен простор за све узрасте. То су нека искуства која ми прикупљамо када путујемо у иностранство са нашим друштвима. Све оно што смо могли да видимо доносимо у Чачак. Сасвим сигурно, следеће године биће дупло више ансамбала и око 500 иностраних учесника – казао је Јаковљевић.

Фолклорци из читавог света имали су прилику да науче и српско коло, симбол наше нематеријалне културне баштине. Међународни фестивал фолклора Етно-фест од 2016. године одржава се захваљујући Културно-уметничком друштву „Дуле Милосављевић Желе”, Граду Чачку, Туристичкој организацији Чачак, Министарству туризма и омладине и ЦИОФ-у Међународном савету организатора фестивала фолклора и традиционалне културе.
Виолета Јовичић