ЈЕДИНО РЕШЕЊЕ – РЕКОНСТРУКЦИЈА МРЕЖЕ
Већ годинама мештанима Мрчајеваца чије су куће и имања дуж пута за Слатину, на свега километар од центра варошице, вода из канализационих цеви излива се и плави дворишта и њиве, ширећи несносан смрад. Од изливања неки нису безбедни ни у својим домовима. Како кажу, стање је горе после сваке кише, а осим што живе у нехигијенским условима и трпе велику штету, страхују и од могуће заразе. Наводе да су се обраћали на многе адресе, али да су им сви рекли да за канализациони систем у варошици нико није надлежан, јер нема употребну дозволу, иако је грађен пре око три деценије. У понедељак, 28. априла, када смо посетили ова домаћинства, радници ЈКП „Моравац“ били су на терену како би покушали да отклоне део проблема.

Мештани у Улици Вукашина Ерића са којима смо разговарали кажу да је много тога допринело да дође до овог проблема. Један од узрока је што су у део канализационе мреже, дужине око два километра од варошице ка Морави, стављене цеви већег обима, а у другом делу дупло мањег обима. Такође, истим каналом постављена је и гасоводна мрежа, а знатно је појачан и саобраћај на том делу пута, посебно од када је почео да се гради Моравски коридор. Уз све то, у исту мрежу уведена је и кишна канализација из варошице, наводе мештани.

Породица Петра Огњановића је у великој невољи, јер им се често канализација враћа у само купатило. Са супругом Јеленом и двоје мале деце, дошао је прошле године да живи у селу, купио и средио кућу, а сада не зна више шта да ради.
– Кад се излије канализација, наступи катастрофа. Морамо да напустимо кућу. А тако је последњих неколико месеци. Како кише почну, тако се излије у кућу и по целом дворишту, по десетак дана не можемо да користимо воду. Супруга пере све ручно, води децу код својих, код њих се купамо… Овде од смрада не може да се дише! Од њива што су комшије посејале нема ништа, ту ни трава више неће да расте! Посебно страхујемо да се не заразимо… Живимо за дан када ће се ово решити! – каже Петар Огњановић.

Владе Љубичић напомиње да овај проблем траје више од 15 година, али да је у последње време стање постало неподношљиво, посебно за двадесетак домаћинстава у том делу села. Да би бар мало заштитили своје куће, Љубичићи су направили септичку јаму на свом имању, али чим дође до загушења, напуне се све шахте и фекалије из канализације им поплаве цело двориште.
– Отац је за два прикључка на ту мрежу платио хиљаду марака! Сада је много више прикључака, а нико то више не плаћа, нити одржава…. Свима којима смо се обратили рекли су нам да нису надлежни, јер канализација нема употребну дозволу. А и не вреди да из „Моравца“ дођу и отпуше на једном месту, а после прве кише запуши на другом. Мора да се уради потпуна реконструкција – истиче Владе Љубичић, чији отац Мишко се добро сећа када се градила мрежа, па и касније кад су мењане неке цеви.

– Ово је урађено деведесетих година. Једини крак, од кривине до „Слободе“ је урађен по пропису и стандардима, а све остало је генерално у јадном стању, посебно овај километар мреже где су наше куће. Уз то, овим асфалтним путем пролазе тешки камиони и дошло је сигурно до слегања земљишта, па цеви пуцају, због чега је проблем постао још већи. Пре неколико година урађен је и гасовод, поред саме канализације. Тада је дошло до деформације шахти. Страшно је када све поплави, три пута сам морао да плаћам да нам дезинфикују дворишта, јер је све било под фекалијама – прича Мишко.
Он као и други мештани, Зоран Љубичић и Далибор Андрић, сматрају да је једино добро решење комплетна реконструкција мреже, како би се најзад добила употребна дозвола и систем постао одговорност неког предузећа коме би плаћали услугу одржавања.

У ЈКП „Водовод“ незванично нам је речено да је та мрежа власништво Месне заједнице Мрчајевци и да ово јавно предузеће нема никакву надлежност. Позвали смо и заменика градоначелника Милоша Стеванића, који нас је упутио на директора ЈКП „Моравац“ Срђана Бошковића. Како нам је директор Бошковић рекао у телефонском разговору, екипе тог јавног предузећа су у понедељак биле на терену и констатовале да се ради о већем квару. Додатно отежавајућа околност је што је на тај систем прикључена канализација из целе варошице.

– Испумпавамо воду из канализације, како бисмо могли да нађемо саму цев и видимо шта се дешава… Велики је обим посла, доста људи смо укључили, али не може тако брзо да се уради, јер је тај систем пун фекалне канализације. Мора да се исцрпи вода и убаце ваздушне лопте, како би се затворила канализација у том делу и било омогућено нашим радницима да препумпају воду из једне у другу шахту. На систем је приључен много већи број домаћинстава него што је пројектовано. Сами мештани су преко Месне заједнице финансирали изградњу система. Није било укључено ниједно јавно предузеће, па канализација нема никакву дозволу. Неопходно је да се уради пројекат изведеног стања, како би се приступило давању на коришћење неком од јавних предузећа, које би наплаћивало прикључке и одржавање система. Мислим да је Град у буџету издвојио средства за израду тог пројекта, што је први корак – изјавио је Бошковић.
У сваком случају, сви очекују да се овај дугогодишњи проблем што пре реши, јер је тешко живети у оваквим условима.
Весна Тртовић
Мештани истичу да су једним делом проблему допринели и сами људи, јер у канализацију неки свашта бацају. Чак и купус, а пре неколико година из цеви је извађено и мртво прасе!