Kultura

НАДАХНУТИ ТРАДИЦИЈОМ И ЛЕПОТАМА ЧАЧКА И СРБИЈЕ

ИЗЛОЖБА ДЕЛА РУСКИХ УМЕТНИКА У ДОМУ КУЛТУРЕ

Чачак и људе у нашем граду гледали су претходних двадесетак дана не само уметничким очима. Упијали су мирисе, боје, речи, разговоре… На Међународној ликовној колонији у организацији Града Чачка било је девет уметника из Русије. Инспирисани традицијом и културом Србије, Чачком и околином, Моравом, црквама и манастирима, насликали су 20 радова. Изложба је свечано отворена у уторак, 19. јула, у Дому културе, уз присуство представника Града, установа културе и привредника са којима су руски уметници сарађивали… Поред слика, Чачку су оставили и два лепа обележја – инфо-табле посвећене Светом Сави и Милошу Обилићу.   

Руске уметнике, наставнике и професоре државних уметничких школа и универзитета, и ове године је предводила Јелена Марозкина, доцент на Кубањском државном универзитету, шеф Катедре за графички дизајн. Сарадња Чачка са ликовним ствараоцима из краснодарског краја почела је пре четири године, а ово је трећа ликовна колонија на коју Јелена долази заједно са својим колегама.

– Дошли смо из разних градова – Краснодара, Москве, Омска и Смоленска. Радили смо свакодневно, надахњивали се традицијом и историјом Чачка и Србије. Читали смо литературу, били у многим музејима и црквама у Чачку и околини, као и у Београду, посетили Студеницу, путовали на Копаоник… Наше емоције и то надахунуће могу се видети и на нашим сликама – рекла је Марозкина.

У нади да ће се оваква сусретања догађати и убудуће она је, у своје и у име колега, захвалила градоначелнику Милуну Тодоровићу и његовом заменику Владану Милићу, ректору Кубањског универзитета Михаилу Борисовичу Остапову, као и другима који су допренели да се Међународна сликарска колонија оствари.

Професор руског језика и књижевности Ксенија Радојичић из Удружења „Ксенија – руски језик“, аутор пројекта инфо-табле посвећене значајним личностима српске културе и историје, навела да их је од 2020. постављено 12 , плус две новоосликане. Једна је у Обилићевој је дело је Ирине Игорјевне Абрамове, која је раније осликала жупана Страцимира и цара Лазара. Друга је у Улици Светог Саве, дело Марије Васиљевне Семјонове. Приликом откривања табле она је рекла да је веома срећна што ће њена слика са ликом Светог Саве красити истоимену улицу.

– Лепо је када уметници међусобно сарађују. Веома ми је драго што инфо-табла има уметнички и образовни карактер – рекла је Марија.

Изложбу је у име домаћина свечано отворио Мирослав Петковић, помоћник градоначелника. Он је подсетио да је прва Међународна ликовна колонија крунисана изложбом „Након дугог путовања“.

– Нажалост, због пандемије 2021. није реализована изложба наших уметника у Краснодару… Драго нам је да постоји одлична сарадња уметника из Краснодара и наше галерије и свих установа културе, које учествују у пројекту. Ово је добар пример сарадње између два братска и пријатељска народа, руског и српског. Град ће и убудуће подржавати овакве пројекте – најавио је Петковић.

Госте, учеснике и посетиоце изложбе поздравио је Даниел Микић, виши кустос Уметничке галерије „Надежда Петровић“. Како је рекао, ове године су први пут додељене награде. За своје дело „Сретењски манастир“ трећа награда додељена је сликару Сергеју Владимировичу Лимару. Наталија Васиљевна Рот добила је другу награду за слику „Уздизање“. Прву награду жири је доделио Наталији Владимировној за рад „Надахнута пољима божура“ на коме је представила велику српску уметницу Надежду Петровић и њена дела. Сви учесници добили су посебне захвалнице, а они су узвратили поклонима за домаћине и пријатеље из Чачка.

Изложба у Дому културе биће отворена наредних седам дана. Како је најавио Мирослав Петковић, након тога дела руских уметника Град ће поклонити школама, установама културе, институцијама и јавним предузећима.

В. Т.

САРАДЊА СА УМЕТНИЧКОМ ШКОЛОМ

На колонијама претходних година успостављена је сарадња и са Уметничком школом у Чачку. Ученици ове школе су већ имали једну онлајн конференцију са представницима Кубањског државног универзитета, на којој су могли да се информишу о могућностима бесплатног студирања на овом и другим руским универзитетима.

ЧАЧАК ПРИЈАТАН ЗА ЖИВОТ

Анђелика Чернова из Сочија је међу најмлађим учесницима колоније. Први пут је у Србији. Чачак јој се много свидео и због отворености и опуштености људи.

– Чачак је веома леп, европски град. Од првог тренутка сам се заљубила у њега, због малених белих кућа, које делују удобно и пријатно – рекла је Анђелика.

И Маја Симоненкова дели сличне утиске. Лика Архангелскаја дошла је у Чачак као новинар, да би снимила филм о боравку руских уметника у Србији.

– И мене је задивио ваш град, а посебно људи. Сви су насмејани, љубазни. Чачак је мали, али пријатан град за живот. Свиђа ми се и архитектура, чије су боје и на наше уметнике оставиле најјачи утисак – пренела је Лика.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.