Društvo Kultura

ПОЧЕО ФЕСТИВАЛ “АНИМАНИМА 2023”

СЈАЈНИ ФИЛМОВИ ПОЗНАТИХ АУТОРА, АЛИ И НОВИХ ИМЕНА

Седамнаести међународни фестивал анимираног филмаАниманима 2023”, свечано је отворен 19. септембра, а завршава се сутра (субота, 23. септембар), проглашењем најбољих остварења на великој сцени Културног центра, после чега следи концерт на коме ће се врсни гитариста Дејан Крсмановић представити фестивалској публици са својим саставом Balkan Gypsy Quartet. “Аниманимаове године има 13 програмских целина, а реализују се кроз 19 пројекција, са 144 филма, од којих су три дугометражна у ревијалном програму. Фестивал доноси прегршт сјајних анимираних филмова у два такмичарска програма. У главном такмичарском програму за  “Гран принадмећу се 32 остварења из 18 земаља. Доминирају европски филмови, али део стиже са разних страна света, јер су организатори желели да публици понуде и неке мање познате продукције, или бар мање доступне на овим просторима. Други такмичарски програм има три пројекције филмова за децу.

Амбасадор Финске Никласт Линдквист, уметнички фотограф Тимо Виљакаинен и Милен Алемпијевић, уметнички директор Фестивала „Аниманима“

Овогодишња “Аниманима”, као и претходна издања, може се похвалити квалитетним програмом, правим раритетом, јер је део немогуће видети чак и на интернету, напомиње Милен Алемпијевић, уметнички директор Фестивала.  

– У оквиру такмичарског програма видећемо неке сјајне филмове етаблираних аутора, попут Жоржа Швицгебела, Гезе М. Тота или Френка Диона, али имамо и нека нова имена и продукције које су готово непознате на овим просторима. То ће бити велико искушење, авантура и задовољство за све који буду пратили главни такмичарски програм Фестивала “Аниманима”. Одлуку о најбољем филму и осталим наградама донеће жири који ће предводити један од најбољих латиноамеричких аниматора Хуан Пабло Сарамела. Други члан жирија је наша вишеструко награђивана ауторка Ана Недељковић, а трећи је Португалац Жоао Гонзалес. Најмлађа публика гледаће у матине пројекцијама забавне и духовите филмове, а о наградама у овој конкуренцији одлучиваће жири кога чине аниматори Александар Грацер из Аустрије и Мате Хоресњи из Мађарске, као и историчарка и естетичарка анимације из Италије, Андријана Ружић – рекао је за медије Алемпијевић.

Фестивалски гости, чланови “Аниманимих” жирија, одржаће читав низ предавања и мастер класова, у оквиру програма Animanima TALKS. Говориће о значају анимације као медија и филмске врсте, објашњаваће процесе рада, начине употребе анимацијских техника, откриће своје узоре и инспирације у стварању, а представиће и нове пројекте.

– Пратећи програми су веома атрактивни, по први пут, после дуже времена, имамо покривене све изложбене просторе у Културном центру. У Ликовном салону имамо ауторску изложбу “Стрип и џез: Ритмови простора”, десет европских аутора који су заједно са свијим сценаристима креирали посебне стрипове, а тема је џез. У Средњем холу је постављена изложба “Иза очију свет”, уметничког фотографа Тима Виљакаинена из Хелсинкија, изузетна колекција фотографија, иначе, објављена и у књизи под истим насловом. И на Горњем холу имамо радове, под називом “Словенска божанства”, Марице Кицушић, наше сјајне илустраторке и аниматорке која тренутно живи и ради у Аустрији – навео је Алемпијевић.

Овогодишња “Аниманима” је организована као интегрални део пројекта “Чачак – Престоница културе Србије 2023 – Чачанска родна”. Фестивал организује Културни центар, под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Града Чачка, а подржали су га: мрежа Europa Cinemas и Филмски центар Србије, Италијански институт за културу, Аустријски културни форум, Амбасада Португала, Амбасада Финске, Француски институт за културу и канцеларија Европске уније у Србији.

Н. Р.

АМБАСАДОР ФИНСКЕ НИКЛАСТ ЛИНДКВИСТ ОТВОРИО ИЗЛОЖБУ “ИЗА ОЧИЈУ СВЕТ”

Изложба “Иза очију свет”,  уметничког фотографа из Хелсинкија Тима Виљакаинена, плени особитом визуелном експресијом, естетиком и поетиком. Фински фотограф каже да је “анимирани филм увек чисти плод маште свог аутора, и када он или она склопи очи, већ ради на следећем кадру. Склопљених очију, али отвореног ума”. Поред аутора, на отварању изложбе специјални гост је био Његова екселенција амбасадор Финске у Србији Никласт Линдквист.

– Велико ми је задовољство да, као амбасадор Финске у Србији, вечерас будем у Чачку. Наша Амбасада је имала добру сарадњу са Културним центром у Чачку претходних година. У истом простору, 2018. године, један од мојих претходника је имао прилику да отвори изложбу “Иновативни дизајн Финске”. Ове године Чачак је престоница културе Србије и јако нам је драго што су два финска уметника део овог великог пројекта. У склопу манифестације која је обележила Град Чачак као престоницу културе, у августу је гостовао један наш филмски режисер. Вечерас ми је задовољство да отворим изложбу “Иза очију свет”, нашег уметника Тима Виљакаинена, који је овде са нама. Током 90-их година Тимо је радио на серији аниматора уметника, који се на фотографијама појављују са склопљеним очима. Фотографије приказују аниматоре уметнике из различитих земаља, на фестивалима, у њиховим студијима, на улици. Одабрене слике међу овим портретима су већ са успехом приказиване на различитим фестивалима анимације широм света. Пре неколико година, ова изванредна колекција фотографија је нашла своје место у књизи под истим називом – рекао је амбасадор Никласт Линдквист, захваливши Културном центру Чачак, организаторима Фестивала, господину Милену Алемпијевићу и свима који су помогли да изложба буде успешно отворена.

 “СТРИП И ЏЕЗ: РИТМОВИ ПРОСТОРА”

Уметнички директор “Аниманиме” Милен Алемпијевић је и аутор изложбе “Стрип & џез: Ритмови простора”. На изложби су представљени радови инспирисани турбулентним животима и ванвременском музиком великих стилиста џеза Чарлија Паркера, Били Холидеј, Чарлија Мингаса, Мајлса Дејвиса… Аутор је нагласио да су се у готово несагледивом мору артефаката, једни у близини других нашла дела модерне ликовне уметности, омотнице плоча, плакати, партитуре, филмови, анимирани филмови, фотографија, стрипови… Сарадница на изложби је Андријана Ружић, која је дипломирала критику и историју уметности у Милану, где се заљубила у медиј анимације.

ЧЛАН ЖИРИЈА ЖОАО ГОНЗАЛЕС: “УЗБУЂЕН И ПОЧАСТВОВАН”

Жоао Гонзалес је португалски филмски редитељ, аниматор, илустратор и музичар са класичним пијанистичким образовањем. Године 2022. постао је први португалски режисер анимираних филмова који је награђен на Фестивалу у Кану, освојивши награду за најбољи кратки филм у конкуренцији на “Недељи критике” са “Трговцима ледом”, уједно и први португалски филм који је номинован за “Оскара”, као и други који је освојио Награду “Ени”.

– Јако сам узбуђен. Први пут сам, не само на Фестивалу, него и у Србији. Прошле године је овде приказан мој филм. Доста сам чуо о Фестивалу, али први пут сам овде. Јако сам почаствован што сам у Чачку. Мислим да је једна од добрих ствари Фестивала што ће и жири гледати филмове на великом екрану, као што их види публика. Нисам видео све филмове, неке сам видео на другим местима, а има и оних које једва чекам да видим – изјавио је за медије Жоао Гонзалес, аниматор, режисер и члан жирија “Аниманиме”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.