Privreda

РАДНИЦИ ФРА ПОНОВО ПРОТЕСТОВАЛИ, ТРАЖЕ ДА СЕ ПОКРЕНЕ ПРОИЗВОДЊА И ЗАПОСЛИ ОКО 200 РАДНИКА

Бивши радници Фабрике резног алата (ФРА) јуче су се поново окупили, прво испред Фабрике, а касније и испред зграде локалне самоуправе, како би изразили протест због тога што је стопирано отварање стечаја у овом предузећу. Незадовољни радници ФРА и даље захтевају да се испоштује договор са Министарством привреде о организовању производње и уплати заосталих плата, као и доприноса за које је држава обезбедила новац, али нису измирени, јер руководство предузећа није доставило Филијали ПИО фонда потребене обрасце.

Привредни суд у Чачку је на рочишту одржаном 26. октобра одбио предлог да се отвори стечај над ФРА због дописа министра Небојше Стефановића у коме је наведено да би стечајни поступак у овој чачанској фабрици угрозио снабдевање привредних друштава одбрамбене индустрије Србије.


Иако звучи апсурдно, радници ФРА сматрају да би се увођењем стечаја створили услови да се део фабричког халског простора изда у закуп заинтересованој фирми, како би се производња поново наставила, како је то и договорено са представницима Министарства привреде.

Председник Индустријског синдиката ФРА Душан Ђелић је нагласио да радници сматрају да допис министра Стефановића нема правно утемељење и да је требало да се отвори стечај над Фабриком. Он је подсетио да је „Уредбом Владе из 2015. године, Фабрика резног алата одређена као предузеће од значаја за наменску индустрију Србије, али да је Министарство одбране никада није уврстило у одбрамбени систем Републике“. Истовремено, предузећа која припадају наменској индустрији, према речима Ђелића, нису редовно измиривала своје обавезе према Фабрици, која им је редовно испоручивала алат.

-Тражимо да Министарство привреде испоштује договор у потпуности. Сви радници су добили отпремнине, али још увек нису измирени сви доприноси (јесу само за део радника који су испунили један од услова за пензију) иако је држава обезбедила средства за ту намену. Осим тога, са државним секретаром је договорено да се прогласи стечај, а након тога одреди једно лице за закуп халског простора и да се настави производња, што би омогућило да се око 200 радника врати на своја радна места. Иако звучи апсурдно, радници су схватили да овај захтев неће бити испуњен уколико се не прогласи стечај над фабриком – наглашава Ђелић и додаје да радницима није јасно какву је намеру имао министар Стефановић када је послао допис Привредном суду, јер у њему нема неког конкретног предлога или решења на који начин да се настави производња.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.