Selo

УДРУЖЕЊА ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ ПРЕДСТАВИЛА СВОЈЕ ПРОИЗВОДЕ НА САЈМУ „TOPOLA EXPO“ У БАЧКОЈ ТОПОЛИ

На Сајму пољопривреде и привреде „TOPOLA EXPO“, који је недавно одржан у Бачкој Тополи, учествовали су пољопривредници и привредници из различитих сектора производње, почев од металне и пластичне галантерије, преко прераде дрвета, хемијске индустрије, ИТ опреме, грађевинарства, текстила, обуће, прехрамбене индустрије, механизације, па све до туризма и угоститељства. Лоакална акциона група „Драгачево – Јелица – Западна Морава“ је добила позив да учествује на Сајму у Бачкој Тополи, тако да су своју шансу да посете ову изузетно цењену манифестацију добиле представнице чачанских, драгачевских и ариљских удружења жена. Пред њих, на Сајму су своје производе излагали Центар за развој пољопривреде „Органско село“ из Горјана код Ариља, чачанско предузеће „Поло“ и кафана „Дачо“ из Гуче.

Удужење пољопривредника „Бачка Топола“ и Удружење одгајивача подолских говеда Србије су организатори ове традиционалне манифестације, која представља место сусрета пословних људи, пре свега, из света пољопривреде и прехрамбене индустрије, како из региона Бачке Тополе и севера Бачке, тако и шире, јер смотра има међународни карактер.

Душан Р. Ивановић, председник УО ЛАГ-а Драгачево – Јелица – Западна Морава, истиче да су сви излагачи производа из Западне Србије понели сјане утиске из Бачке Тополе.

-Сви смо имали своје штандове и излагали производе из свог краја. Поред тога, учествовали смо у свим пратећим сајамским активностима. Посебно нам је била интересантна конференција о очувању старих раса говеда, на којој су учествовали представници националних удружења за узгој старих раса говеда из Мађарске и Чешке, тако да смо имали одличну прилику да међусобно разменимо искуства. Ипак, за наше излагаче производа били су најзначајнији разговори о могућностима заједничког аплицирања за средства код европских и других фондова, посебно сада када имамо ЛАГ који може да буде одличан партнер у реализацији заједничких пројеката. Реч је о озбиљним организацијама које се више деценија баве очувањем аутохтоних раса говеда, имају одлична искуства у европским пројектима, али и у очувању и развоју тог аутохтоног говедарства кроз гајење говеда и програме прераде меса и млека – истакао је Ивановић и додао да овакви непосредни контакати могу трасирати пут некој здравој иницијативи и побудити интересовање за реализацију заједничких пројеката.

Цане Јовановић из чачанске фирме „Поло“, иначе члан УО ЛАГ-а „Драгачево – Јелица- Западна Морава“, сматра да је ово гостовање у Бачкој Тополи било и те како корисно.

-Наша фирма има купце на том терену. Ипак, долазак у Бачку Тополу је за нас још једно одлично искуство, јер смо успоставили нове контакте, који могу бити врло корисни у наредном периоду. Упознали смо и мађарске и чешке излагаче и разговарали о могућностима узајамне сарадње. За сам ЛАГ је добро да имамо међународне партнере на пројектима и то и јесте, између осталог, био примарни циљ овог путовања – нагласио је Јовановић, додајући да су овакви скупови неопходни свима – и произвођачима и купцима.

Фарми подолских говеда на салашу Саболча Тружинског у селу Његошево

Наташа Вујашевић, потпредседник јежевачког Удружења „Евгенија“ сматра да је учешће на Сајму у Бачкој Тополи било изузетно успешно.

-Остварили смо контакте са женским удружењима из Бачке Тополе и упознали се са њиховим искуствима и начинима да своју робу боље приближе тржишту. Ту су били и представници сточарских удружења из Мађарске, који су нас позвали да их посетимо у њиховој земљи. Одушевила ме и традиција мађарског веза, хеклања и других ручних радова, а сматрам да су и њихови излагачи били пријатно изненађени колико су добри производи које смо донели из Западне Србије, почев од домаће ракије, ликера, џемова домаћих сапуна, ручних радова… – навела је Наташа Вујашевић.

Верица Јовановић, члан Удружења сеоских жена Драгачева, истиче да су драгачевски производи изазвали изузетну пажњу посетилаца, али да је од саме продаје производа много битније оно што је сазнала ново, а што би јој могло бити корисно у будућности. Успела је да склопи и један добар договор, који ће поспешити продају њених ручних радова.

Катарина Гачевић, председница Удружења „Ариљке“, сматра да широк спектар производа које имају жене са подручја Ариља може бити добра препорука за овакве привредне смотре и да би у будућем периоду требало неговати традицију учешћа на различитим сајмовима.

Борко Павић из Центра за развој пољопривреде „Органско село“ из Горјана, иначе члан Радне групе Министарства пољопривреде и секретар Савеза „Српска малина“, истиче да се учешће на овом сајму може слободно сматрати почетком међудржавне сарадње са мађарским удружењима произвођача.

Од свега што су видели у Бачкој Тополи, најснажнији утисак на излагаче из Западне Србије оставила је посета фарми подолских говеда Саболча Тружинског на салашу у селу Његошево, који одгаја око 110 грла. Осим примарне производње, овај успешни сточар је развио и прераду млека и меса.

Излагачи из Западне Србије су имали прилику и да пропрате промоцију новог издања књиге „Храна и лажи о исхрани“, чији је аутор једна од познатијих нутрициониста у региону Анита Шупе из Шибеника.

-Презентација је била одлична, сви смо учествовали у дискусији, јер се људи свуда у свету, а посебно у развијенијим земљама, све више враћају тој традиционалној, аутентичној и домаћој храни која је произведена од старих аутохтоних сорти поврћа, ратарских и воћарских култура и старих раса животиња – каже Ивановић.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.