Ivanjica Region

УКЛОНИТИ ФИЗИЧКЕ, СОЦИЈАЛНЕ И ПРЕПРЕКЕ У СТАВОВИМА

УКЛОНИТИ ФИЗИЧКЕ, СОЦИЈАЛНЕ И ПРЕПРЕКЕ У СТАВОВИМА

     Међународни дан особа са инвалидитетом, 3. децембар, обележили су ивањичко Друштво за дечију и церебралну парализу и Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним особама. Оцењено је да је видан напредак у односу према њима али и да има још доста ствари на којима треба радити.

Марта Дамљановић, Светлана Главинић, Славица Роговић, Никола Мирковић (фото: Ј.С.)

     На трибини Друштва за дечију и церебралну парализу под називом „Моје место под сунцем“ њени чланови су кроз своје животне приче дочарали како су се изборили за своје место у друштву упркос бројним препрекама. Марта Дамљановић, ученица четвртог разреда Гимназије акценат је ставила на школовање уз помоћ социјалне инклузије, личног пратиоца али и Друштва. Предочила је да су физичке баријере још увек највећа сметња. Јер, иако постоје приступне рампе јавним установама још увек нема могућности кретања унутар њих по спратовима. Наводећи пример једног ученика Гимназије који је управо због тога одустао од школовања, она је апеловала на заједницу да се то не дозволи. На проблем приступа унутар јавних установа као што су Дом културе или рецимо угоститељски објекти указао је и Ђорђе Аврамовић наглашавајући да се мора без устручавања сугерисати да се не забораве рампе приликом реконструкције улица или објеката. Свој пример борбе за образовање и посао представила је Наташа Драмићанин, која је била на размени ученика са инвалидитетом у Америци захваљујући чему је открила и свој будући позив професора француског језика. Да је могућност запошљавања један од великих помака посведочили су примери Николе Мирковића,који ради у „Идеји“ и Славице Роговић, однедавно секретарке Друштва за дечију и церебралну парализу. Сви они су истакли велику и несебичну помоћ председнице Друштва Светлане Главинић, која „свакодневно бије битку да чланови и њихове породице буду што срећнији и задовољнији“. Она је, што се тиче запошљавања, навела да послодавци имају разумевање и хоће да запошљавају. Добар пример им, како је рекла, даје локална самоуправа запосливши две особе са инвалидитетом.

     ПРЕПОЗНАТИ И УНАПРЕДИТИ СПОСОБНОСТИ

     Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним особама организовало је у Дому културе промоцију збирке песама Тамаре Вишњић и самосталну изложбу ликовних радова Снежане Драговић. Оне су кориснице Дневног центра ,,Отворена врата“.

Тамара Вишњић потписује своју збирку песама (фото: Удружење МНРО)

     Тамара Вишњић је својом упорношћу и креативношћу показала да може превазићи све границе без обзира на потешкоће које су је од рођења пратиле. Њене песме из збирке „Година у римама“ говорили су ученици основних школа. Снежана Драговић својим талентом за цртање указала је да је свет особа са сметњама у развоју богат, чист и невин. Осим тога, били су изложени и радови других корисника настали на креативним и радионицама радно- окупационог карактера.

Снежана Драговић изложила своје радове (фото: Удружење МНРО)

     Ово су неке од активности које Удружење предузима у циљу подизања свести грађана  о могућностима, вештинама и способностима његових чланова. Како је нагласила социјални радник Бојана Оцокољић, жеља им је да покажу да и даментално недовољно развијене особе могу равноправно да учествују у друштву уколико се уклоне физичке, социјалне али препреке у ставовима односно, предрасуде.

                                                                                                    Ј.С. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.