ВЈЕКОСЛАВ ТАНАСКОВИЋ, ПРЕДСЕДНИК АСОЦИЈАЦИЈЕ ФАКУЛТЕТА ЗА ПОЉОПРИВРЕДНЕ НАУКЕ ИЗ ЈУГОИСТОЧНЕ ЕВРОПЕ
Прошле седмице, 12. и 13. марта, на Агрономском факултету у Чачку, одржан је традиционални Међународни симпозијум о биотехнологији (SYMBIOTECH), који окупља стручњаке из области агрономије, зоотехнике и прехрамбене технологије, уз мини сајам и презентацију бројних научних радова. Током дводневног скупа, поред предавања и научних сесија по областима, одржана је панел дискусија „Agro-reset: како учинити пољопривреду поново ‘cool’ за младе?“, као и заједнички састанак Скупштине и Секретаријата Асоцијације факултета пољопривредних наука Југоисточне Европе. Вјекослав Танасковић, професор др Пољопривредног факултета у Скопљу и председник Асоцијације факултета за пољопривредне науке из Југоисточне Европе, говорио је за „Чачански глас“ о значају сарадње, унапређењу научно-истраживачког рада, размени знања и усклађивању студијских програма.

Агрономски факултет у Чачку био је домаћин традиционалног дводневног Међународног симпозијума о биотехнологији који окупља научнике, професоре, студенте и стручњаке из области пољопривреде, прехрамбене технологије, заштите биља, сточарства и примењене хемије, као и произвођаче и прерађиваче хране. Скуп се, као и претходних година, бавио темама из области ратарства, воћарства, зоотехнике и заштите животне средине, уз мини сајам прехрамбених производа и велику научну продукцију. На Међународном симпозијуму о биотехнологији присуствовали су и представници, односно, декани и продекани Асоцијације факултета пољопривредних наука Југоисточне Европе, чија је чланица и Агрономски факултет из Чачка, од 2018. године. Током симпозијума одржан је заједнички састанак Скупштине и Секретаријата Асоцијације, на коме су просуствовали декани и продекани 12 пољопривредних факултета, од Љубљане до Скопља, и донете су смернице и план рада за 2026. годину.

Вјекослав Танасковић, професор др Пољопривредног факултета у Скопљу и председник Асоцијације факултета за пољопривредне науке из Југоисточне Европе, која окупља високошколске институције у региону ради унапређења научно-истраживачког рада, размене знања и усклађивања студијских програма, за наш лист каже да је иницијатива за формирање Асоцијације покренута око 2.000. године:
– Касније, од 2009. до 2013. смо поново иницирали састанке декана факултета из држава бивше Југославије. Финалну одлуку о формирању Асоцијације донели смо 2018. године у Загребу, а 29. марта 2019. у Београду смо потписали меморандум о оснивању Асоцијације, од када званично пистоји у регистрима.

Циљ Асоцијације је одржива пољопривреда, размена студената и сарадња са међународним партнерима, односно, одржавање редовних састанака декана и представника факултета, организовање конференција и заједнички научни пројекти.
– Примарни циљ Асоцијације је да се побољшају студијски програми. У Асоцијацији су 12 факултета из бивше Југославије, из Марибора, Љубљане, Загреба, Осијека, Бања Луке, Сарајева, Мостара, Београда, Новог Сада, Крагујевца, односно, Чачка, Подгорице и Скопља. Чланице су државе из региона бивше Југославије, али Асоцијација је отворена и сви заинтересовани се могу укључити. Сарадњом унапређујемо образовање, као и научно истраживање и уносимо нове технологије у пољопривреду. Циљ нам је да преко размене кадра, студената, заједничких пројеката побољшамо квалитет студијских програма, као и капацитете и ресурсе које имамо на факултетима. Важно је да наступамо заједно, сада имамо могућност да будемо препознати и у Европи и у свету. Све што постоји у развијеним земљама можемо и ми да применимо. У Асоцијацији имамо и државе које су чланице Европске уније, тако да њихово искуство можемо да пренесемо на остале чланице. До сада смо имали пуно састанака, донели смо све основне акте и спремни смо за велике пројекте – каже Вјекослав Танасковић.

Током Симпозијума одржан је заједнички састанак Скупштине и Секретаријата Асоцијације. На састанцима се, углавном, говори о будућности пољопривреде, модернизацији наставе и заједничком наступу у оквиру пројеката које финансира Европска унија.
– На заједничком састанку 12 декана и 12 продекана, усвојени су годишњи план и програм рада за 2026. и извештај за прошлу годину, а договорено је и потписивање споразума о сарадњи са осталим организацијама и институцијама. Планиране су бројне активности, а организоваћемо и једну или две летње школе. Прошле године смо организовали велики Симпозијум у Македонији, у Охриду и тада смо, такође, одржали заједнички састанак Скупштине и Секретаријата Асоцијације. Међу основним циљевима Асоцијације је да се факултети међусобно подржавају на оваквим скуповима и да разменимо сва искуства и знања која имамо – рекао је Танасковић.
Један од разлога за формирање Асоцијације била је мотивација младих да се баве пољопривредом.
– Нажалост, интерес студирања ових наука није као што је био раније. Сада су студенти у Македонији заинтересовани да студирају ИТ технологије. Али, на нашем Пољопривредном факултету у Скопљу смо иницирали формирање новог студијског програма, направили смо мултидисциплинарни студијски програм који смо назвали „дигитална пољопривреда“. Повезали смо факултете информатичке технологије, електротехнологије, машинства и наш факултет. Желимо да школујемо студенте који ће моћи нове технологије да имплементирају у производњу – нагласио је Вјекослав Танасковић.
Н. Р.




