Društvo

„ЖЕНЕ СУ ПОКРЕТАЧИ ПРОМЕНА“ – КРЕАТОРКЕ ОДЛУКА И АКТИВНЕ УЧЕСНИЦЕ

Жене и мушкарци имају иста права. Тако је на папиру, али, стварност је другачија, посебно када је реч о женама из „рањивих“ група. Подаци показују да је њихов друштвено-економски положај знатно лошији и у односу на остале жене и мушкарце и да постоји велики јаз, управо између прокламованих принципа и праксе. То може и мора бити другачије, један је од закључака учесница састанка, на коме је представљен пројекат „Жене су покретачи промена“, који је одржан недавно.

Да би се превазишле родне разлике и побољшао квалитет живота ових жена потребно је много, не само разговора и обука, већ и других конкретних потеза. И међусобне сарадње и подршке, коју су на првом састанку у просторијама Међуопштинског удружења глувих у Чачку показале представнице локалних удружења – Кола српских сестара, Пословних жена (оба носе име славне сликарке Надежде Петровић), Центра за мониторинг и активизам (ЦЕМА), „Снаге села“, „Евгеније“, Удружења пензионера, Центра за социјални рад Града Чачка, као и чачанског „Лариса“ и београдског „Снага пријатељства“ – Amity, која су, уз Женску иницијативу из Трстеника, реализатори пројекта.

Бројни су примери о неравноправном односу жена из угрожених група. Послови жена на селу су чак и физички исти као мушкараца, а оне, углавном, имају ограничен приступ приходима, имовини, одлучивању… Жене старије од 45 година, као и Ромкиње, у далеко су неповољнијем положају на тржишту рада… Жене са инвалидитетом немају обезбеђену физичку приступачност јавних простора и установа како би остваривале своја права на услуге, укључујући и она на образовање. Самохране мајке, најчешће саме брину о својој деци, па и оној рођеној са сметњама у развоју. Све оне су, и на овај начин, изложене већим ризицима од сиромаштва, наведено је, поред осталог, на састанку. Неопходно је побољшање положаја жена из рањивих група, а оно се може постићи равноправним учешћем ових жена у планирању, доношењу и спровођењу одлука, односно, нужно је да се подстакну да учествују у креирању политика и мера које се тичу њих самих.

Љиљана Петровић, председница чачанског „Лариса“ каже да су у оквиру пројекта, који траје до краја јануара 2024. планиране обуке за оснаживање жена Чачка и Трстеника, као и женских организација цивилног друштва из Моравичког и Расинског округа.

– Већ од маја почећемо са едукативним радионицама за стручњаке из „система“ и активисте из организација цивилног друштва. Радионице, које ће држати врхунски експерти, биће о родној равноправности, о значају унапређења и како се то може постићи, о социјалним и економским правима која жене имају и како могу побољшати своје вештине да се боре за свој бољи положај. Паралелно ћемо радити радионице за жене из осетљивих категорија – рекла је Петровић.

Једна од честих потешкоћа је како мотивисати, управо, жене из осетљивих група да учествују у оваквим пројектима, на којима могу рећи шта их мучи, шта им недостаје, шта им треба… Љиљана Петровић каже да је први састанак био посвећен овој теми и да су све учеснице показале спремност да своје чланице укључе у сарадничку мрежу.

– Радићемо истраживање на територији Чачка и Трстеника о постојећим и недостајућим услугама социјалне и здравствене заштите… Обухватићемо све што је битно за жене из осетљивих група… Резултати истраживања могу бити подстицај да додатно разговарамо са доносиоцима одлука на локалном и државном нивоу – објашњава Петровић.

Прилика за промене је и то што се у Чачку тренутно ради Стратегија развоја Града Чачка, која обухвата и Акциони план за родну равноправност. 

В. Т.

Фото: Виолета Томашевић

„Жене су покретачи промена“ реализује се у оквиру пројекта „Кључни кораци ка родној равноправности, фаза II” који спроводи Агенција за родну равноправност и оснаживање жена Уједињених Нација (UN Women), у сарадњи са Координационим телом за родну равноправност Владе Републике Србије, а уз финансијску подршку Европске уније.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.