Grad

„ДАНИ МЕДА И ВОЋА“ ОДРЖАНИ НА ГРАДСКОМ ТРГУ У ЧАЧКУ

„ДАНИ МЕДА И ВОЋА“ ОДРЖАНИ НА ГРАДСКОМ ТРГУ У ЧАЧКУ 

УПРКОС ТЕШКОЈ ГОДИНИ, ОДЛИЧАН КВАЛИТЕТ ПРОИЗВОДА

На Градском тргу у Чачку је у среду, 27. септембра, отворена 2.  манифестација „Дани меда и воћа“, на којој су свој мед и остале пчелиње производе изложили најпознатији пчелари чачанског краја и њихове колеге са подручја суседних општина, као и воћари. Изложени производи су побудили велико интересовање грађана, јер се последњих година много чешће и више говори о здравој исхрани, у којој значајно место, првенствено због подизања имунитета, имају пчелињи производи и воће.

Пчеларска и воћарска производња су одувек биле нераскидиво повезане, па су и овога пута, заједно са пчеларима, на манифестацији учествовали и воћари, као и представници чачанског Института за воћарство. Како су навели излагачи меда и воћа, ова година је била изузетно тешка и за пчеларску и за воћарску производњу, пре свега, због неповољних временских прилика, али и великих улагања.  

–  Селио сам пчеле на три багремове паше и једва сам имао да оцедим  седам килограма меда по кошници. Ливадска паша је још више подбацила. Да није било сунцокрета, за мене би ово била промашена сезона, јер бих морао много новца да обезбедим за прихрану пчела. Иако сам  по повратку из Баната имао само 10 до 12 килограма меда по кошници, што је упола мање у поређењу са неким просеком, пчеле су обезбедиле нешто хране за себе. Додао сам само по три-четири килограма шећера по кошници – рекао је Васо Воштић, искусни пчелар из Чачка, који има 150 кошница пчела. Он је, такође, навео да је након зиме, од марта до јула утрошио преко 1.500 килограма шећера, како би пчеле одржао, јер би у противном имао велике губитке у пчелињим заједницама. 

Пчелари су навели да су у овој сезони и откупне цене меда врло ниске. Пре две године мед се откупљивао за седам евра по килограму, да би у овој сезони пао на свега три-четири евра, а претходних дана чак и испод тога. Такве цене тешко да могу да покрију трошкове које су пчелари имали у овој изузетно тешкој години. 

– Багремова паша је подбацила, а Банат је био добар. Без селидбе кошница не може да се опстане. Ова година је страшна, неумољива. Имали смо много лошије приносе меда по кошници, а пала је и његова цена. Да нисам селио кошнице морао бих силан новац да потрошим на прихрану пчела. Овако сам поштеђен тога, јер су пчеле обезбедиле „зимницу“ за себе, а остало је и мало меда да покријем трошкове. Међутим, тренутно има изузетно ниску откупну цену – објашњава Зоран Рајић, пчелар из Чачка, који има 140 кошница пчела.

Иако се килограм меда могао купити по цени од 1.000 до 1.500 динара, било је много више посетилаца манифестације који су разгледали изложене производе, него оних који су их куповали. Како истичу пчелари, ранијих година су пласирали далеко више меда и осталих пчелињих производа на оваквим манифестацијама. Мед се куповао на кантице, а сада су поприлично ретки купци који пазаре више од килограма меда. Било је и оних који су тражили пола килограма меда, па чак и мање, што, према виђењу излагача, само потврђује да је куповна моћ грађана доста опала. Ипак, сви се слажу, други „Дани меда и воћа“ су побудили велико интересовање грађана.

Због лошег времена, пчеле нису могле да учествују ни у опрашивању воћака, што, поред пролећног мраза, према речима председника Удружења пчелара „Чачак“ проф. др Светомира Стаменковића, представља један од главних разлога слабе родности воћа. 

– Један од разлога за лоше приносе у пчеларству су неодговарајући временски услови, што је утицало и на слабу родност воћних врста које представљају главни извор хране за пчеле. Без обзира на лоше приносе меда, пчеле би требало гајити и када не би доносиле мед, јер много су корисније са гледишта опрашивања гајених воћака, јер повећавају њихове приносе до 82 посто. Пчеле су у 85 одсто случајева опрашивачи гајених воћака и то је њихова основна функција – наглашава професор Стаменковић.  

– Ова година је била изузетно тешка за воћарску производњу. Имала је изузетно екстремне услове, било је мраза, града, суше и обилних падавина и због тога је род воћа нешто нижи, али су због тога плодови   крупнији и бољег квалитета – рекао је Борис Рилак, истраживач сарадник у Институту за воћарство.

Организатори ове тродневне манифестације су Удружење пчелара „Чачак“ и Туристичка организација Чачка, а покровитељ Град Чачак. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.