Центар за неговање традиције и Удружење пчелара „Чачанскa пчела“ организовали су на Градском тргу Васкршњи базар. Базар је отворен данас и трајаће до петка, 18. априла, у временском периоду од 11 до 18 часова. На штандовима су представљени ручни радови, специјалитети домаће кухиње, уникатни украси, пчеларски производи.

– Све ово организовали смо уз несебичну подршку удружења жена са територије града Чачка. Током три дана, колико траје базар имаћемо преко 20 излагача који ће се смењивати и допуњавати. Имамо велику понуду ручних радова, плетених, хекланих, али и обраду дрвета, пчеларске производе: мед, прополис, восак, такође, излагачи ће представити и гастрономску понуду захваљујући женама из удружења – рекла је Јелена Милићевић из Центра за неговање традиције.

Ово је други велики базар на Градском тргу у организацији Центра за неговање традиције, први је одржан у октобру. Овакви догађаји, као и бројне манифестације које се одржавају током лета и јесени, помажу у афирмацији жена са села, као и удружења жена.

– Основни циљ базара јесте оснаживање већ постојећих веза између малих произвођача који својим радом и залагањем током целе године доприносе породичној економији. Центар за неговање традиције, са својим партнерима, настојаће да се догађаји овог типа уведу у традицоналну понуду Града Чачка и да се одржавају бар два пута – казала је Милићевић.
На Васкршњем базару своје радове неко од излагача представио је и по први пут. Жене окупљене у удружењима, али и индивидуални излагачи сагласни су у томе да су овакви догађаји од великог значаја за њих.

– На базару учествујем први пут, представљам своје ручне радове. Изложила сам углавном хаљинице и сукњице за децу, торбе. Ако нешто волите да радите онда вам ништа није захтевно и тешко, бар је тако у мом случају. Ја све то радим из велике љубави – рекла је Борислава Лукић.

– Очекујем да Чачак уведе као Крагујевац и Београд чешће базаре, да можемо да покажемо и изложимо оно што радимо. Ја радим домаће производе, џемове од свог воћа, ајвар од печене паприке, слатко од јагоде, малине, кајсије, боровнице, шљиве са бадемом – навела је Бранка Јоксић из Удружења жена „Евгенија“ из Јежевице.

– Наше Удружење постоји релативно кратко, скоро смо почели са радом. Представљамо наше село, традицију, све што је с тим у вези. Уз помоћ Центра за неговање традиције, учествујемо на овом базару, промовишемо домаће радиности, оно што су наше жене својим рукама направиле – рекла је Душанка Правдић, председница Удружења жена „Василице са Вујна“ из Прислонице.


- Oвакви догађаји женама са села пружају многе могућности, да се креативно развијају, да ли је у питању ручни рад, мешење колача, свака врста креативног рада. Веома ми је драго да постоје удружења жена, јер то подстиче жене са села, пре свега, оне које нису запослене – казала је Биља Макљеновић председница Удружења жена „Соња Савић” из Доње Горевнице.
Виолета Јовичић