КАРАВАН СА ИНТЕРАКТИВНОМ ИЗЛОЖБОМ „ИНОВАЦИЈА У ПОКРЕТУ“ ГОСТОВАО У ЧАЧКУ
Поводом обележавања Дана Европе Делегација Европске уније у Србији организује караван у шест градова Србије са интерактивном изложбом „Иновација у покрету“ која је отворена за јавност и намењена је свим генерацијама. Чачани су у понедељак, 19. маја, у просторијама Стартап центра, имали прилику да доживе виртуелну стварност, погледају изложбу и сазнају занимљивости. Интерактивну изложбу „Иновација у покрету“ чине два дела: презентација CERN-а (Европске организације за нуклеарна истраживања) и VR кутак. Креатор изложбе о CERN-u је Центар за промоцију науке, а локални партнер је Научни клуб Центра за стручно усавршавање Чачак. Сарадници Центра за промоцију науке одржали су ученицима радионице, на којима су им представили од чега се прави универзум и шта је то што не видимо у универзуму.

ЗАЈЕДНИЧКЕ ВРЕДНОСТИ СРБИЈЕ И ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ
Делегација Европске уније ове године прославља Дан Европе, под слоганом „Србија је Европа – бољи смо заједно“. Ове године прослављамо и један велики јубилеј, а то је 75. годишњица од усвајања Шуманове декларације, која се сматра темељем данашње Европске уније, подсетила је Весна Глишић, саветница за медије и PR пројекта „ЕУ За тебе“ кампање у Србији.
– Чачак је други град који смо посетили са нашом интерактивном изложбом „Иновација у покрету“, а прошле недеље смо били у Новом Саду, одакле је наш караван кренуо. Идеја каравана је да грађанима и грађанкама представимо спој иновација, науке и уметности. Ову изложбу реализујемо у срадањи и партнерству са Центром за промоцију науке, који је и креатор изложбе CERN-а (Европске организације за нуклеарна истраживања) и локалним партнером Научним клубом Центра за стручно усавршавање Чачак. Поред поставке CERN-а, имамо и VR кутак у коме све генерације могу да виде занимљив програм филмова кроз виртуелну реалност. Обележавање Дана Европе и караван „Иновација у покрету“ део су пројекта „ЕУ За тебе“ кампање у Србији, под истим слоганом „Србија је Европа – бољи смо заједно“. Кампања је почела 5. маја и верујем да сте већ видели телевизијске и чули радио спотове, приметили билборде и дигиталну кампању, као и присуство на друштвеним мрежама. Намера кампање је да представе све заједничке вредности и традицију које деле Србија и Европска унија – рекла је за наш лист Весна Глишић и нагласила да је међу 12 земаља које су основале CERN и Југославија и да се на Оснивачком акту CERN-а, из 1954. године, налази и потпис српског научника Павла Савића.
CERN поставка бави се материјом и енергијом, истражује настанак свемира, открива како функционише највећа машина на свету – Велики сударач хадрона и објашњава улогу Хигсовог бозона. Важно место на изложби имају српски научници и њихова улога у великим експериментима.

Најзаступљенији интернет сервис www (world wide web) креирали су и осмислили научници CERN-а. Првобитна намера је била да научници широм света преко тог сервиса размењују информације, али је касније сервис постао веома битан и неопходан део живота свих грађана света, наведено је, поред осталог, у саопштењу Делегације ЕУ у Србији, што је за „Чачански глас“, као занимљиве податке, потврдио и Иван Кожељ, студент треће године Физичког факултета у Београду.
– На овој изложби, млади, основци, средњошколци, па чак и старији, могу да сазнају шта је CERN, како ради, да схвате да можда и није толико далек појам колико мислимо да јесте кад први пут чујемо. Могу да чују занимљивости о Великом хадронском сударачу, о најзаступљенијем интернет сервису world wide web (www) који је настао у CERN-у, као и да је Србија, односно Југославија једна од чланица CERN-а. Изложба у Чачку је лепо посећена, поготову су заинтересовани основци, лепо је што можемо да их подстакнемо за природне науке, посебно за физику – нагласио је Иван Кожељ.

АКО НЕШТО НЕ ВИДИМО, НЕ ЗНАЧИ ДА НЕ ПОСТОЈИ
Најмлађи посетиоци су уживали у виртуелном кутку, који је реализован у сарадњи са вишеструко награђиваним VR/XP продуцентом из Естоније. Посетиоци су доживели виртуелну стварност и видели интересантан спој науке, уметности и приповедања. Дубоки свемир, праисторијске пећине, вулкани, честице физике, дечији снови, само су неке од тема приказаних VR филмова. Емитована су два кратка филма CERN-а, четири европска научна филма и два дечија анимирана видеа.
– Поред осталих, имали смо и групу ученика трећег разреда основне школе, који су дошли да сазнају шта је CERN, да их упутимо у свет физике који их чека у шестом разреду, да раде експерименте. Посебно их је заинтересовала чињеница да када нешто не видимо, не мора да значи да не постоји. Наравно, заинтригирао их је и VR кутак, што је занимљиво сваком детету у модерном свету – рекла је Дуња Стефановић из Центра за промоцију науке.
Караван поводом Дана Европе са изложбом „Иновација у покрету“ наставља путовање по Србији и до краја месеца посетиће Крагујевац (23. маја) и Панчево (26. маја), а дводневна гостовања планирана су у Нишу (27. и 28. маја) и у Новом Пазару (29. и 30. маја), где караван завршава пут.
Н. Р.
ИГРЕ ЖМУРКЕ У УНИВЕРЗУМУ
Сва материја у универзуму је настала из једне експлозије – Великог праска – која се догодила пре 13,8 милијарди година. Огромна количина енергије се на овај начин трансформисала и створила честице, простор и време. Од тог тренутка, универзум се све време шири и хлади, досежући невероватне пропорције. Упркос свим научним истраживањима изведеним досад, универзум је још пун мистерија. Честице које су нама познате чине свега пет одсто укупне енергије свемира. Преосталих 95 одсто који нам недостају и даље су „невидљиве“. Тај невидљиви део универзума сачињен је од „тамне материје“ и „тамне енергије“. Шта би то, уосталом, могло бити? Да би до овог одговора дошли, научници у CERN-u, а и широм света, настављају потрагу, наведено је на једном од паноа изложбе „Иновација у покрету“.