АКТУЕЛНИ РАДОВИ ЈКП ЗА ГРЕЈАЊЕ „ЧАЧАК“
У Јавно комуналном предузећу за грејање „Чачак“ актуелне су припреме за предстојећу грејну сезону. Поред проширења система SCADA за даљински надзор и управљање топлотних извора, у току је и баждарење одређених мерача у подстаницама. Такође, актуелна је и трећа фаза енергетске санације стамбених зграда које су прикључене на систем даљинског грејања.

Последњих година ЈКП за грејање „Чачак“ унапређује, односно проширује систем SCADA за даљински надзор и управљање топлотних извора којима газдује. Захваљујући овом систему, запослени у предузећу за грејање из једног центра могу да прате параметре на мониторима и реагују према спољној температури, као и према адекватним захтевима корисника. Надоградњом опреме ЈКП „Чачак“ константно подиже ниво енергетске ефикасности предузећа и локалне заједнице у целини. Систем SCADA доприноси побољшаном квалитету дистрибуције енергије, мањем утрошку енергената, побољшању еколошких услова и повећању очекиваног века трајања система уз оптимизацију трошкова, каже за „Глас“ Светлана Милошевић, шеф производње и енергетске ефикасности ЈКП „Чачак“.
– Захваљујући систему SCADA можемо брзо да уочимо мане и предности, односно да реагујемо на било какве неправилности грејања. Раније су нам станари указивали на поједине проблеме, а сада на рачунару можемо да их одмах приметимо и решимо. Наравно, станари и даље могу да нам пријаве, на пример, неповољну температуру, ако је у стану нижа или виша од прописане – наводи Светлана Милошевић.
Саговорница подсећа да предузеће сваког лета баждари и сервисира мераче топлотне енергије у подстаницама и додаје:
– Обавеза је да се на сваких пет година баждаре мерачи, наравно, етапно. Предузеће има 350 подстаница. Али, то није само 350 мерача, јер у неким подстаницама постоје главни и грански мерачи.

Тренутно је у ЈКП „Чачак“ актуелна и трећа фаза пројекта „Енергетске санације вишеспратних стамбених зграда“ које су прикључене на систем даљинског грејања.
– У трећој фази пројекта енергетске санације је 12 зграда. Станари су добили оквирне информације, предмер и предрачун, колико ће грејање да буде повољније, колико ће бити мања потрошња киловат часова, колико ће да кошта, како ће утицати на њихове рачуне. Помажемо управницима зграда и организујемо састанке са станарима. Пројектом „Енергетска санација стамбених вишеспратних зграда прикључених на систем даљинског грејања – Јавни ESCO“, предвиђено је да 50 одсто улагања станари добију као бесповратна средства од државе, док ће остали део отплаћивати кроз рачуне за грејање – подсећа Светлана Милошевић.
Саговорница „Гласа“, као важну информацију за кориснике, наводи да се из система даљинског грејања вода не празни.
– Систем даљинског грејања се не празни, јер није добро да буде без воде. Систем празнимо само на захтев грађана, када изводе неке радове, на пример, када морају да замене радијаторе, вентиле и слично. Иначе, цена пражњења је симболична, за разлику од других градова у Србији.
Н. Р.