Društvo

Орден за др Младена Бехару

– Прихватам га као признање свим мојим колегама из Чачка и Моравичког округа који се од 1995. године организовано боре за права приватних установа и ординација – напомиње добитник.

Орден витеза приватног здравственог сектора стигао је изненада, бар за примаријуса др Младена Бехару, специјалисту стоматолошке протетике. Доделила га је Асоцијације приватних здравствених установа и приватних пракси Србије на свечаности у београдском хотелу “Crowne plaza”, 31. марта. Тада је отворен и дводневни Конгрес здравствених радника у приватном сектору.

Како је наведено, Орден витеза приватног здравственог сектора припао је др Бехари за заслуге у унапређењу и развоју стоматолошке службе у приватној здравственој пракси.

– Изузетна част и привилегија! Заиста сам био изненађен. Знао сам да постоји такво признање, али нисам помислио да бих могао да га добијем, док, није стигао мејл од Асоцијације приватних здравствених установа… – каже др Бехара.

НАЈГОРЕ ИЛИ ПРАВО ВРЕМЕ?

Баш ових дана, 5. априла, али пре 29 година, започео је рад у приватној стоматолошкој пракси. Није био први, али међу првима.

– Радио сам пет година у Дому здравља у Горњем Милановцу. Дипломирао сам 1988. и, већ наредне године се запослио. У државној пракси сам постао доктор и стекао драгоцена искуства. Заиста, волим је и данас, државну праксу, као и Милановац, не само зато што сам радио у том граду. Али, дошле су тешке деведесете, хиперинфлација. Супруга Душица и ја радимо цео месец и примимо по пет марака. Тада сам знао да морам нешто да предузмем! Отворио сам приватну ординацију и ниједног тренутка нисам радио нелегално! Тако је било, данас сам дао отказ у Дому здравља и после неколико дана започео приватну праксу. Душица је остала у државном сектору – развојни је пут примаријуса др Младена Бехаре. Радећи у приватној пракси, завршио је специјализацију стоматолошке протетике, касније стекао и звање примаријуса.

Примаријус др Младен Бехара рођен је и одрастао у Бугојну, у Босни и Херцеговини. Дошао је на студије у Београд, где је упознао колегиницу и будућу супругу. Женидба га је и довела у наш град. У Чачку су одрасли и њихови близанци Владимир и Оливера, који се нису определили за занимања својих родитеља. Оливера је завршила Факултет организационих наука, а Владимир је дипломирани нафтни инжењер и природног гаса.

– Све до пре тридесетак година мислио сам да ћу се вратити у Бугојно. Наше генерације су тако васпитаване, одлазили смо у велике градове да се школујемо, али смо се враћали кући – подсећа др Бехара.

БИТИ ЗДРАВ И ВРЕДАН!

Упоредо са развојем своје приватне праксе, са колегама оснива и Удружење приватних доктора медицине и стоматологије Чачка. Опстаје и постоји од 1995. године, што је јединствен пример у Србији, а главна намера је изборити се за права приватне здравствене службе. Чачанско Удружење приватних доктора медицине и стоматологије примаријус  др Младен Бехара предствља и у Извршном одбору Асоцијације приватних здарвствених установа и приватних пракси Србије.

– Орден витеза приватног здравственог сектора припада свим мојим колегама из Чачка и Моравичког округа. Скоро 30 година се боримо за права доктора медицине и стоматологије који раде у приватној пракси – изнова назначава др Бехара.

Био видљив или не, и његова препорука за успех у послу је једноставна. Заснована је на ономе што носимо у себи.

– Важно је само да будемо вредни. И не претеривати ни у чему! Да бисмо све то постигли морамо да будемо здрави. Здравље је најважније!

РАВНОПРАВНОСТ

Асоцијација приватних здравствених установа и приватних пракси основана је 2014. Њен настанак подржао је и тадашњи министар здравља др Златибор Лончар. Има око 800 чланова и није организација коју чине само доктори медицине и стоматологије, већ је отворена за фармацеуте, произвођаче медицинске опреме, све којима је здарвствени рад примаран. Део те асоцијације је и НУРДОР, Национално удружење родитеља деце оболеле од рака.

Основана је да би се уредио приватни сектор и омогућио да постане саставни део здравственог система Србије. Чланство у Асоцијацији је предност у идентификацији проблема у приватној пракси, побољшању пословања, размени искустава и информација, сарадњи са сличним здаравственим установама и ординацијама у земљи и иностранству, бесплатна правна и административна помоћ…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.