Društvo Grad

ПИЈЕТЕТ СЛИКАРКИ И ХУМАНИСТКИЊИ

ПРЕДСТАВНИЦИ ГРАДА ЧАЧКА, КОЛА СРПСКИХ СЕСТАРА И УМЕТНИЧКЕ ГАЛЕРИЈЕ ОДАЛИ ПОЧАСТ НАДЕЖДИ ПЕТРОВИЋ

Представници Града Чачка, Кола српских сестара „Надежда Петровић“ и Уметничке галерије „Надежда Петровић“, данас су одали почаст и положили венце испред споменика Надежди Петровић, сликарки, хуманисткињи, идејном творцу и првом секретару Добротворног друштва Кола српских сестара, која је преминула 3. априла 1915. у Ваљевској болници.

Од 1903. учешћем у оснивању Кола српских сестара и ношењем хуманитарне помоћи у неослобођене крајеве, Надежда Петровић започиње свој друштвени ангажман. Одликована је за исказану ревност у служби и храброст од Црвеног крста за милосрђе. Објава рата 1914. затекла је у Италији, где је са најмлађим братом Растком била у посети Венецијанском бијеналу. Иако је по налогу Врховне команде предвиђена за представника Србије на конференцији у Риму, она одлази у Ваљевску болницу, да помаже болесним и рањеним војницима, где умире 3. априла 1915. од тифуса.

– Данас, 3. априла, обележавамо 110 година од смрти нашег идејног творца и првог секретара Кола српских сестара Надежде Петровић. Коло српских сестара је основано 1903. године на Коларцу, где је присуствовало више хиљада жена. Хуманитарну помоћ, одећу, обућу и храну, жене су прикупљале за југ Србије. Надежда се од почетка Првог балканског рата пријављује као добровољна болничарка и са српском војском проживљава ратне страхоте. Кад се вратила у Ваљевску болницу, лечила је рањенике и добила је тифус. Надежда је до последњег тренутка свог живота размишљала о сликама и недовршеним писмима. Али, сестрама је написала: „Драге моје сетре, одржите Коло са његовом патриотском сврхом до последње Српкиње“. Тако ће и да буде, Надежда Петровић бди над нама и кад год би застале, сећање на њу нам даје нову снагу да идемо напред. Служити своме народу, своме роду је најузвишеније – нагласила је Бојана Јакшић, председница Кола српских сестара „Надежда Петровић“.

На традицији њеног уметничког и животног дела, од 1960. године организује се Меморијал Надежде Петровић, бијенална изложба актуелне ликовне праксе, коју од 1961. организује Уметничка галерија „Надежда Петровић“ у Чачку.    

– Уметничка галерија деценијама уназад сваке године на годишњицу смрти наше велике сликарке, патриоте, хуманитарног радника полагањем венца одаје пошту и пијетет. Иако је било могућности да избегне ратне страхоте и склони се у иностранство, и она, као и многи велики родољуби, изабрала је да помаже нашим рањеним војницима. На такав корак могу да се одлуче само храбре жене које имају неизмерну љубав према свом народу и својој земљи. На крају је за њу положила и оно највредније – свој живот. Наш град наставља да негује сећање на своју суграђанку која са правом заузима место међу најзначајнијим женама српске историје. Подсетио бих да смо пре две године обележили 150 година од њеног рођења великим, комплексним програмом који је имао и национални, и регионални, и међународни ниво. И на крају, и УНЕСКО који ју је поставио на листу значајнијих личности омогућио је представљање њеног стваралаштва у Палати у Паризу, где је присуствовало више од 150 делегација земаља чланица. Ове године обележава се 110 година од њене смрти и Уметничка галерија ће се, такође, својим програмским активностима осврнути на овај јубилеј – рекао је Бранко Ћаловић, директор УГ „Надежда Петровић“.

Чачани с поносом говоре да је њихов град, место рођења најпознатије српске сликарке, коме је чувени вајар Иван Мештровић, 1955. године поклонио Надеждину скулптуру у бронзи.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.