– На слици Мирослава Радовића приказани су истакнути Срби, учесници Првог светског рата. – Иако не припада том времену, уочљив је лик Новака Ђоковића, који плаче над послератним судбинама наших војникa…
Уметничка збирка Историјског одељења Народног музеја Чачак употпуњена је и сликом Мирослава Радовића. Њен назив је „Тамо далеко у времену и простору, сећању и незабораву“. Дародавац је професор београдског Пољопривредног факултета др Миладин Шеварлић. Наручио је вредно дело за свој родни град, пре свега, за установу која чува и негује културу сећања и на Први светски рат у коме је, сходно броју становника, страдало највише Срба.

– Слика приказује истакнуте личности, учеснике Првог светског рата. На њој се налазе и два лика која су обележила историју Чачка, славни војсковођа Степа Степановић и сликарка Надежда Петровић. Војвода Степа је рођен у Кумодражу, а сахрањен у Чачку. За разлуку од њега, Надежда је рођена у овом граду, сахрањена је у Београду. Приказан је и тенисер Новак Ђоковић како плаче над судбинама ратних ветерана. Оне су исте у свим послератним периодима, углавном, буду заборављени, нарочито инвалиди. Надам се да ово дело може младима да буде инспирација за писање дипломских радова или есеја. Осим што чува и негује културу сећања, Народни музеј Чачак је добитник Вукове награде, као и чачанска Гимназија, а добио сам је и ја – навео је др Миладин Шеварлић, који је, између осталог, почасни професор универзитеат у руском Волгограду и председник Управног одбора Друштва српских домаћина.

У име Народног музеја, дародавцу је захвалила директорка Делфина Рајић. И она је подсетила да Музеј прикупља податке, као и личне предмете учесника осободилачких ратова од 1912. до 1918. године, који се налази у збиркама Историјског одељења.
Дародавац и прималац истакли су једну важну чињеницу о сликару Мирославу Радовићу. Члан је Удружења потомака ратника Србије од 1912 – 1920 „Војвода Петар Бојовић“. Сликарским творевинама, Радовић се одужује својим прецима и чува сећања на једно важно раздобље у прошлости Србије.