Zdravstvo

ПРАВО ВРЕМЕ ЗА ЛЕЊУ ПИТУ (рецепт из бакиног кувара)

ИЗВОР: РТС (текст и фотографије)

Зашто је лења пита лења, а тако укусна – направите је по рецепту старом више од пола века

Лења пита је права јесења посластица, у којој сочна јабука у комбинацији са циметом, упакована у нежно тесто, буди сва наша чула. Зашто се ова пита баш тако зове, не зна се поуздано, али је сигурно да, када је пробате спремљену по овом рецепту, нећете бити лењи да је поново направите.

Већина нас и даље трага за савршеним рецептом за тесто, а овај рецепт стар више од пола века долази из кувара чије су стране упиле понешто од састојака и који се због времена из којег потиче, већ распада.

Лења пита

Лења пита

Колач је најукуснији са киселим јабукама, али ако ваше нису, додајте сок од једног лимуна.

Рецепт за Лењу питу из 1968. године

Рецепт за Лењу питу из 1968. године

За овај брзи, укусни и проверени рецепт, од идеје до послуженог на столу, неће вам требати више од 60 минута, па је погодан за сваку прилику.

Састојци за коре:

– 500 грама брашна

– 250 грама маргарина

– 250 грама шећера

– 2 јајета

– 1/2 кесице прашка за пециво

– 1/2 лимуна, мало соли

Састојци за фил

– 1 килограм накиселих или киселих јабука

– једна кашика млевеног цимета

– неколико кашика млевеног кекса

Поступак:

1. Прво припремити фил. Јабуке изрендати, а онда добро исцедити сок из њих. Сипати у дубљи тигањ и продинстати неколико минута. Када се смеса прохлади, додајте цимет и млевени кекс.  (Кекс ће упити вишак сока из јабука). По жељи можете додати млевене или крупно исецкане орахе, бадеме, суво грожђе…

Спремно тесто за доњу и горњу кору

Спремно тесто за доњу и горњу кору

2. Затим припремити тесто. У посуду за мешење ставите маргарин, шећер, јаја, сок од лимуна и све миксером добро умутити. На крају умешати брашно у које сте додали прашак за пециво, па замесити тесто руком и поделити на два дела. Половину растањити директно на дну плеха, оквирно 30×40 центиметара и то ће бити доња кора.

3. Преко доње коре сипати сав фил и изравнати га. Поклопити другом кором, коју сте растањили оклагијом на величину плеха и пренели. Пећи око 10 минута на 200 степени Целзујуса, а онда још 10 минута на 180 степени. Када горња кора порумени, извадити из рерне. Оставити да се пита охлади. Сећи на коцке, посути шећером у праху измешаним са ванилиним шећером.

Иако се на прави поглед чини компликованим и да захтева много времена, рецепт је заправо веома једноставан, па ћете питу спремну за рерну имати за свега четрдесетак минута.

Лења домаћица или лењо тесто 

Захваљујући томе што се за ову питу коре не развлаче, и најлења домаћица могла је за кратко време да припреми укусну посластицу за непланиране госте и своје укућане. Па отуда, многи и верују да је баш једна таква ову питу и осмислила.

Готов колач

Готов колач

Поједини аутори рецепата које можете наћи на интернету, али и у неким писаним куварима, сматрају да назив потиче из особине теста да споро нараста приликом печења.

Тако је ова посластица, уместо да добије име равно својој лепоти, неправедно названа лењом и заувек осуђена да буде препознатљива по особини која асоцира на ману. 

Уосталом, због чега се лења пита баш тако зове, није ни важно. Једино је важно да је укусна, миришљава и да се топи у устима.

Пријатно!

ИЗВОР: РТС (текст и фотографије)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.