Društvo

У ЧАЧКУ ОДРЖАНА 12. СЕДНИЦА РЕПУБЛИЧКОГ ОДБОРА ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

ПРЕДСТАВЉЕНЕ ГРАДСКЕ КАПИТАЛНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ У ОБЛАСТИ ЕКОЛОГИЈЕ

Чачак је у протеклих неколико година направио значајне помаке у заштити животне средине. Неке велике инвестиције су у току или су планиране у блиској будућности, а међу најважнијим су друга фаза рекултивације депоније у Прелићима, изградња постројења за пречишћавање отпадних вода и чишћење језера Међувршје. Ово је укратко закључак са 12. седнице Одбора за заштиту животне средине Народне скупштине, која је данас одржана у сали Скупштине Града Чачка, иначе друга ван седишта републичке установе.

Седницом је председавао председник Одбора проф. др Љубинко Ракоњац, а присуствовало је 12 чланова овог тела, од којих су троје из Чачка – Марко Парезановић, Јасмина Каранац и Александар Југовић. Осим њих, седници су присуствовали и чланови градског руководства, народни посланици из Чачка и директори и представници градских комуналних предузећа.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић, након поздравне речи, рекао је да су надлежни највећим делом урадили планске акте, који омогућавају бржи и квалитетнији развој целог града.

– Капиталне инвестиције којима можемо, са правом, да се похвалимо, су готов пројекат за фабрику за пречишћавање отпадних вода, рекултивација депоније Прелићи, за коју је Влада Републике Србије издвојила 2,5 милиона евра. За неколико дана би требало свечано да отворимо простран рејонски парк у МЗ “Свети Сава”. Ова инвестиција је вредна око 67 милиона динара, а мислим да би сваки већи део града требало да има такав парк – неке су од капиталних инвестиција на које је подсетио Тодоровић.

О најважнијим улагањима говорила је и помоћница градоначелника Мирјана Ђоковић, ресорно задужена за област заштите животне средина. Она је на седници члановима Одбора, а после заседања и новинарима, детаљно навела које су велике инвестиције реализоване у протеклом периоду, као и све тренутне активности на пољу екологије.

Мирјана Ђоковић

– Улазимо у фазу 2Б на депонији Прелићи, односно вршимо експлоатацију депонијског гаса метана, који савременом технолошком методом одлази у ваздух. Не могу да предвидим колико ће тај процес трајати, али је значајно да Чачак има спремну фолију и све друго за квалитетну рекултивацију тог терена, тако да Град Чачак у наредном периоду може да се подичи да је перфектно уредио простор од 12 хектара, који се касније може претворити у зелену оазу. Веома значајно је то што смо привели крају пројектну документацију за постројење за отпадне воде. Очекујемо заседање Пројектног одбора 5. августа у Чачку, на коме ће бити и економски аташе Шведске амбасаде, Ида Ротерсверд (Ida Reuterswärd). Пројекат ћемо упутити и на ревизиону комисију у ресорно министарство. Након тога очекујемо да добијемо грађевинску дозволу од Министарства грађевине и инфраструктуре, а онда следи расписивање тендера за извођача радова – рекла је Ђоковић.

Она се осврнула и на неке локалне пројекте, као што су “Наша шума, наша брига”, изградња рејонског парка у Атеници, сечење траве и трске на језеру Међувршје, што је, како је истакла, само почетак „једног озбиљног посла“. Ђоковић је најавила да ће ускоро бити познати резултати конкурса за чишћење дивљих депонија, на који је Чачак аплицирао…

– Верујем да крупним корацима испуњавамо све оно што смо зацртали буџетом Града, а уз велику помоћ Владе Републике – закључила је Ђоковић.

Проф. др Љубинко Ракоњац

Председник Одбора проф. др Ракоњац рекао је да су седнице ван седишта Народне скупштине подржане пројектом „Јачање парламентарне демократије и инклузивног политичког дијалога“ који спроводи UNDP, уз подршку Швајцарске канцеларије за сарадњу. Он је навео да је до сада Народна скупштина из области заштите животне средине донела Закон о климатским променама и Закон о изменама и допунама Закона о заштити природе. Он је захвалио градоначелнику и његовим сарадницима на гостопримству и организацији седнице.

Седница Одбора одржана је у Чачку на иницијативу народног посланика Марка Парезановића. Након седнице сви учесници су посетили депонију Прелићи.

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.