У ВЛАСТЕЉИЦАМА ОРГАНИЗОВАНО ДРУЖЕЊЕ СЕОСКИХ ЖЕНА
УГОДАН ОДМОР И РАЗМЕНА ИДЕЈА И ИСКУСТАВА
Руковођене идејом да би драгачевске жене са села могле да постану најбољи промотери свега онога што краси њихов крај, чланице новооснованог Удружења „Рајка Боројевић“ из Доњег Дупца су у суботу, 17. маја, у ловачкој кући у Властељицама, надомак Каоне, за своје колегинице из других сеоских средина организовале незаборавно дружење. Захваљујући лепом времену и доброј организацији скупа, гошће из удружења сеоских жена из Врњачке Бање, Косјерића и Ужица искористиле су лепо време да уживају у дружењу и угодном разговору, чистом ваздуху, лепоти природе и квалитетној домаћој храни припремљеној по традиционалним драгачевским рецептима.

Удружење „Рајка Боројевић“ са седиштем у Доњем Дупцу је регистровано 25. новембра прошле године у знак сећања на Задругу драгачевских ткаља и Херцеговку Рајку Боројевић (девојачко Шотра), хероину једног времена која је својом визијом, упорношћу и ентузијазмом прославила ручне радове сеоских жена Драгачева широм света. Циљеви овог новооснованог удружења су: заштита материјалне и нематеријалне културне баштине са простора Драгачева, нарочито дела и имена Рајке Боројевић, промоција народне баштине, старих заната и културно-уметничких манифестација, економско, социјално, културно и свако друго оснаживање сеоских заједница, а посебно жена, деце, старих и свих рањивих категорија житеља локалне заједнице, подстицање економског, културног, социјалног и друштвеног развоја села…

Ана Станишић, председница Удружења „ Рајка Боројевић“, која је била и иницијатор његовог оснивања, сматра да ће 2025. бити година ватреног крштења за сеоске жене Доњег Дупца и околних села, јер су пред њима бројне манифестације на којима би требало да учествују. Мада тренутно немају адекватне услове да се чешће окупљају и заједно раде, јер Удружење нема своје просторије, оне се свакодневно, и поред свих обавеза, у својим домаћинствима баве и ручним радом.
– Верујем да ћемо у наредном периоду бити знатно бројније, јер праве идеје увек проналазе пут. Удружиле смо се да пронађемо начин да оснажимо своје породице, а самим тим и нашу локалну заједницу. Оно што смо научиле најбоље да радимо, желимо да покажимо и понудимо другима. Ми смо добре домаћице, везиље, ткаље… Вредне смо и у кући и на њиви, али да бисмо се избориле за бољи положај у друштву, пре свега, у нашој локалној заједници, формирале смо и регистровале удружење. Планирамо да анимирамо младе девојке и жене да се учлане у удружење и да за њих организујемо курсеве ткања и разне друге едукације које могу бити изузетно корисне за економско оснаживање сеоских домаћинстава, али ће нам за то бити неопходан одговарајући простор за рад. Желимо и да негујемо добре односе са осталим удружењима сеоских жена, јер су многа од њих остварила добре резултате у реализацији одређених циљева због којих су и основана. Управо због тога смо и организовале данашње окупљање, у намери да се дружимо, боље упознамо и сагледамо могућности за будућу сарадњу – објаснила је Ана, изражавајући наду да ће у овој години, уз помоћ локалне самоуправе, успешно разрешити и проблем просторија за рад Удружења.
Позиву да дођу у Властељице, на дружење сеоских жена, одазвале су се чланице Удружења „Варданке“ из места Варда (општина Косјерић). Тиме су желеле , како су истакле, да подрже Ану Станишић, председницу новооснованог Удружења „Рајка Боројевић“, јер су у њој препознале огромну жељу и енергију да учини нешто више за своју локалну заједницу.
– Поштујемо сваку нову иницијативу сеоских жена и верујемо да су оне данас довољно одважне да се изборе за свој бољи положај у локалној заједници којој припадају. Наше удружење је основано 2019. године, првенствено због деце и жена на селу. Наш циљ је био оснивање вртића и побољшање положаја жена на селу. У првој акцији коју смо организовале сакупиле смо довољно новца за набавку санитетског, као и путничког возила за амбуланту у нашем селу, а нешто касније, уз помоћ локалне самоуправе, отворен је и вртић, тако да сада младе запослене мајке имају где да оставе децу док су на послу. То нам, заиста, много значи. Сматрам да жене на селу треба да се удружују, јер једино на тај начин могу да утичу на побољшање свог положаја, а за то су им потребне снажна воља и добра организација, као и подршка окружења, првенствено породице. Сваки почетак је тежак и због тога смо данас и дошле у Драгачево, у намери да подржимо напоре новооснованог Удружења „Рајка Боројевић“. Ако су Драгачевке некад раније успеле да постану препознатљиве широм света по својим ручним радовима, биће и данас, свакако, довољно упорне и одважне да поново учине нешто добро за себе, своју децу и породице, као и локалну заједницу – рекла је Тања Јовановић (36), мајка троје деце и чланица Удружења жена „Варданке“ из Варде.

Пчеларка Милена Филиповић из женске задруге „Здравчивца“ (Ужице) истиче да су оваква дружења сеоских жена веома пожељна, јер многе жене са сеоског подручја немају тако често прилику да отпутују негде и да се опусте.
– Наша задруга „Здравчица“ од 2018. године пружа подршку пољопривредницима, пре свега, женама, да конкуришу за бесповратна средства за унапређење пољопривредне производње и прераде хране, како код државе, тако и код неких других домаћих и страних фондација. Учланила сам се у Задругу, како бих побољшала пласман меда и осталих пчелињих производа, јер се професионално бавим пчеларством. Добила сам сертификат Министарства, тако да могу да продајем свој мед на пијацама, што је за мене било од великог значаја. Због тога редовно истичем да је врло битно да се сеоске жене удружују, јер помоћу удружења могу далеко лакше да остваре одређене бенефите. Дошла сам овде у Драгачево да боље упознам чланице Удружења „Рајка Боројевић“ и да са њима поделим своја искуства. Искрено верујем да ће за њих бити врло корисно данашње дружење, јер ће моћи да се упознају са искуствима жена из неких других сеоских средина, јер постоје многи конкурси на којима могу заједно да учествују и добију средства уколико припреме добре пројекте – рекла је Милена Филиповић из Удружења „Здравчица“, предочавајући да је ово дружење тек почетни корак у срадњи сеоских жена Врњачке Бање, Косјерића, Ужица и Лучана.
– Сеоске жене Врњачке Бање су основале своје удружење пре четири године. Редовно учествујемо на различитим сајамским манифестацијама широм Србије и размењујемо искуства и информације са чланицама других удружења, што нам много помаже у пласману наших производа. Захваљујући Удружењу, често путујемо на сајмове и различите едукативне скупове, тако да жене из руралног подручја на тај начин добијају прилику да овладају неким новим вештинама које су изузетно важне за њихово економско и свако друго оснаживање. Поред тога, дружећи се међусобно, сеоске жене постају далеко одважније и одлучније да се изборе за свој бољи статус у друштву. Управо због тога је значајно да једне другима увек будемо снажна подршка у остваривању зацртаних циљева наших удружења – навела је Милица Лазовић из Удружења „Сеоске жене општине Врњачка Бања“.

Варданке су на дружење сеоских жена у Властељицама повеле и своју децу, која су заједно са њима уживала у укусним драгачевским питама, сиру, кајмаку, прасећем печењу са ражња, домаћим соковима и слатким ђаконијама, а пре свега, у сјајном гостопримству које им је приредила председница Удружења „ Рајка Боројевић“ са члановима своје поредице.
В. С.
Ана Станишић (друга слева на десно) са чланицама удружења сеоских жена са подручја Врњачке Бање, Косјерића и Ужица
– Варданке, општина Косјерић