УСВОЈЕНА ОДЛУКА О ДОДЕЛИ ДЕЦЕМБАРСКИХ НАГРАДА ГРАДА ЧАЧКА ЗА 2024. ГОДИНУ
ПОДЕЉЕНА МИШЉЕЊА О КРИТЕРИЈУМИМА
На 6. седници градског парламента усвојена је одлука да се „Децембарска награда“ Града Чачка ове године додели: „Урбанпројекту“, доктору техничких наука Светиславу Љ. Марковићу, професору и истраживачу и Дејану Бисенићу, хватачу змија. Титулу „Почасног грађанина Чачка“ ове године ће понети чувени певач народне музике Мирослав Илић из Мрчајеваца.
Пре заседања градског парламента, медијима су се обратили представници опозиције који су том приликом изнели више замерки на сам дневни ред седнице, као и на предлог кандидата за доделу највиших градских признања.
Одборница Виолета Марковић, у име коалиције „Сви за Чачак“, навела је да је конкурс за директора ЈKП за грејање „Чачак“ нерегуларан због грешки у тексту, односно, због тога „што је објављен у медијима у другачијем облику него што га је СГ усвојила“. Када је реч о додели градских признања, Марковић је истакла да нема неко одређено мишљење о предлогу за „Почасног грађанина Чачка“, нити је „за“, нити је „против“, али да сматра да би се требало држати критеријума, без обзира коме се та титула додељује.
Када је реч о предлозима за „Децембарску награду“, истакла је да су „критеријуми спуштени и да се у истој групацији налазе један доктор наука и хватач змија, и да се на основу тога може очекивати да се догодине ово градско признање додели некоме ко намешта колено или баца угљевље“.
– Немам ништа против тога шта тај човек ради, он сигурно доприноси грађанима. Ако га је Комунална полиција предложила, мислим да је било адекватније да се потруде да га запосле у свом предузећу пошто је, евидентно, заслужан – казала је Марковић.
Братислав Симовић, одборник Двери, рекао је да седница више личи на доделу Оскара популарности, него на скупштинско заседање.
– Не улазим у вредности тих људи који ће добити награде, међутим, има један принцип, а то је да не видим разлог да неко за свој лични успех буде награђен нечим што друштвена заједница додељује. Сматрам да је кандидат за „Почасног грађанина“, кога поштујем максимално, довољно награђен разним Оскарима популарности. Али, да би град некога наградио, потребно је да се пружи лични допринос унапређењу заједнице. Мислимо да ови кандидати то до сада нису показали – навео је Симовић.
Одборница Весна Јеротијевић је навела да ГГ „ПроБудимо Чачак“ сматра да није време за награђивање и славља у околностима „када су студенти по холовима и блокираним ректоратима, гимназијалци испред школа, грађани на раскрсницама и у години у којој је било више дана жалости него државних празника“.
Одборник Радош Раилић је навео да све три одборничке групе ГГ „Иван В. Ћаловић – Истина и част“ сматрају „да је време да се стане са праксом да се јавним предузећима и органима који представљају град додељују признања, јер је то беспредметно, они обављају свој посао“. Он је рекао да одборници ове ГГ неће подржати ни предлог за титулу „Почасног грађанина“, јер у томе виде „враћање приватних дугова“.
Трифуновић је пре почетка седнице рекао да очекује да ће скупштинско заседање протећи у најбољем реду и да неће дозволити да се у скупштинској сали виде транспаренти, јер сматра да је крајње некотректно да се било која трагедија која се деси код нас користи у политичке сврхе. Он се осврнуо и на на доделу највиших градских признања за ову годину, истичући да, нажалост, „мрљу и сенку на избор лауреата за доделу „Децембарске награде“ за 2024. годину ставља предлог одборничке групе „Пробудимо Чачак“ да се ова тачка повуче са дневног реда“. Он је навео да је „Децембарска награда“ установљена пре 25 година и да је толико година Чачак са поносом додељује најзначајнијим предузећима, организацијама и појединцима.
– Сматрам да је предлог ове одборничке групе крајње некоректан, с обзиром на то да су предлагачи добитника Форум привредника Чачка, Пословно удружење „Градац 97“ и многи други суграђани који су препознали значај и вредност оних који су заслужили да понесу највеће признање Града Чачка – рекао је Трифуновић.
Председник СГ је нагласио да предлог одборничке групе „Сви за Чачак“ за допуну дневног реда не испуњава формално-правне услове да би се нашао на седници, јер је тачно дефинисано да постоји рок од три дана за предају предлога:
– Очигледно је да опозициони одборници нису још увек добро проучили Пословник о раду Скупштине града Чачка. Они максимално користе тај Пословник када покушавају опструкцију рада седница, а када треба нешто да примене у роковима, очигледно је да не знају његов садржај.
Трифуновић је, такође, истакао да је конкурс за избор директора био исправан и да одборница Виолета Марковић има могућност да да примедбу на записник и употреби сва правна средства уколико сматра да је у праву.
– Kонкурс је спроведен по закону, а да ли се поткрала нека штампарска грешка или текстуална у материјалу који је био достављен, суштински није повређено ничије право – објаснио је Трифуновић.
На адресу Градске управе у Чачку стигло је 12 предлога за овогодишњу доделу „Децембарске награде“. Kомисија за обележавање празника и доделу признања предложила је да највише градско признање понесу: „Урбанпројект“, доктор техничких наука, професор и истраживач Светислав Љ. Марковић и Дејан Бисенић, хватач змија.
Како је наведено у образложењу, “Урбанпројект“ Чачак је основан је 15. Маја 1974. године, најпре као Завод за урбанизам и пројектовање „Урбанпројект“ са циљем да преузме послове на изради ГУП-а Чачка до 2000. године, а од 2003. послује као акционарско друштво. У „Урбанпројекту“ је израђена техничка документација за изградњу бројних објеката који значајно одређују и дају печат Чачку.
Др Светислав Љ. Марковић (1962), доктор техничких наука, професор и истраживач, завршио је Машински факултет у Kрагујевцу, где је одбранио магистарски и докторски рад. Kао конструктор и пројектант радио је у заводима „Црвена застава“ ФНП у Kрагујевцу и Техничком ремонтном заводу у Чачку, а као професор на Високој техничкој школи и Факултету техничких наука у Чачку од 2020. године. Има звање научног сарадника. Објавио више од 260 научних и стручних радова из области машинства и око 80 из других области (школство, туризам, историја, демографија, спорт), као и 140 публицистичких радова. Kао аутор и коаутор потписује 70 књига, међу којима је и 29 монографија. Од 2013. године, директор је Регионалног центра за таленте Чачак који у последње три школске године остварује најбоље резултате у нашој држави. За непуних 28 година педагошког рада предавао је 12 предмета на основним, специјалистичким и мастер студијама. За те предмете написао је 14 основних и четири помоћна уџбеник. Вишедеценијски је кошаркашки судија и спортски радник.
Дејан Бисенић (53), истакао се по својој храбрости у улози спасавања од непријатних и блиских сусрета са опасаним и отровним гмизавцима (змијама), стављајући се често на располагање грађанима Чачка и 24 сата дневно. Ова необична моћ се, по његовим речима, „у породици вековима преноси са колена на колено“. Без одлагања, са пуно личних одрицања и без новчане надокнаде, Бисенић увек одговара на сваки позив грађана, занемарујући своје обавезе и стављајући то као приоритет и поред тога што то није његово примарно занимање.
Кандидат за титулу „Почасног грађанина Чачка“ ове године је чувени певач Мирослав Илић. Рођен је 1950. године у Мрчајевцима. Како стоји у образложењу, завршио је Гимназију у Чачку и наставио школовање на Електротехничком факултету у Скопљу. Почетком седамдесетих година прошлог века почиње његова музичка каријера, током које је постао један од најпопуларнијих певача народне музике у Југославији и истинска легенда овог музичког жанра.
Најпрестижнија градска признања ће бити уручена добитницима на Свечаној седници СГ, 18. Децембра, када се обележава Дан Града.
На седници је разматран и предлог за постављење вршиоца дужности дирекотра ЈKП за грејање „Чачак“ из редова запослених, будући да је јавни конкурс за избор и именовање директора у току и да се до истека мандата садашњег директора процедура избора новог директора неће завршити. Већином одборничких гласова усвојен је и предлог за именовање директора Центра за стручно усавршавање, а реч је о директорки која је и до сада обављала ту дужност.
В. С.