Grad

НАКОН ГОДИНУ ДАНА СИСТЕМ ЗА НАВОДЊАВАЊЕ „ЧАЧАК-ПАРМЕНАЦ“ ЗАЛИВА 400 ХЕКТАРА ОБРАДИВОГ ЗЕMЉИШТА

Владан Виријевић, државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства заједно са Гораном Пузовићем, директором Јавног водопривредног предузећа „Србијаводе“ и Милуном Тодоровићем, градоначелником Чачка,обишао је модернизовани хидромелиорациони систем „Парменац“.

Овај пројекат један је од најзначајнијих инфраструктурних пројеката за пољопривреду у овом крају.Након годину дана од пуштања у рад овог система, он има 86 корисника, а до краја године очекује се да прикључи и до 110 домаћинстава.

– Воду узимамо са Западне Мораве, са бране на Парменцу. Реконструисали смо канал у дужини од пет и по километара, изградили четири црпне станице, изградили смо мрежу водовода другог и трећег реда. Успели смо да доведемо воду до сваке парцеле и то је прва фаза којом смо покрили овај део. Овај систем може да се и даље развија и да залива између 2.500 и 4.000 хектара обрадивог земљишта – рекао је Горан Пузовић, директор ЈВП „Србијаводе“.

Како је истакао Пузовић, од јесени и у току следеће године започеће радови на проширењу система прво ка горњем делу Пријевора, а онда и до Трбушана.

– С обзиром на то да се повећава број корисника видећемо да урадимо оптимизацију самог система. Ово је само један од добрих примера сарадње државе, локалне самоуправе, месне заједнице и људи који у њој живе. Стварамо предуслове за њихов останак на својим огњиштима, за њихову будућност, развој и гајење високоакумулативних култура које дају одрживост пољопривредном произвођачу да може да живи од онога што гаји и са чиме се бави – казао је Пузовић.

Систем за наводњавање „Чачак-Парменац“ први је систем у Србији који је полуаутоматизован, што значи да сваки домаћин добија свој „хидрокључ“ и зна колико је воде потрошио.

– Ми смо целе прошле године потрошили негде око 110.000 кубика воде за заливање парцела које су људи користили, а овог тренутка смо на тој количини. Само то указује шта су ова два месеца иза нас урадила. Очекујемо да ћемо негде до краја године између 600.000 и 700.000 кубика воде из Мораве искористити за заливање. Цео систем је коштао негде око пет и по милиона евра – навео је Пузовић.

Канал „Чачак – Парменац“ односно, систем за наводњавање од Пријевора до Катрге изграђен је 1954. године. Данас покрива око 400 хектара између бране „Парменац“ и Љубића, а вода се дистрибуира на захтев потрошача, што омогућава ефикасније и рационалније коришћење ресурса.

Владан Виријевић, државни секретар у министарству пољопривреде, водопривреде и шумарства истакао је да су улагања у инфраструктуру увек исплатива.

– Драго ми је да чујем да пољопривредници овде више немају страх од суша. Само у овој години имали смо велики број дана са високом температуром, а врло мало падавина. Овај систем је дао одличне резултате, а то се може видети и на приносима на њивама са овим системом за водоснабдевање. Министарство и Влада Србије ће наставити даље да улажу у инфраструктуру и пољопривреду како би управо наши пољопривредници били конкурентни на тржишту – рекао је Виријевић.

За пројекат изградње црпне странице на Љубићу кеју из градског буџета издвојено је око милион евра.

– За 5,5 километара потпуно уређеног канала за наводњавање, из Абу Даби Фонда издвојено је 5.709.000 евра. Осим за наводњавање ораница, овај систем је искоришћен да се на њему направи систем који ће штитити чачанско насеље Љубић кеј од поплава. Град Чачак је добио дозволу и кренуо у изградњу црпне станице на Љубић кеју. Она је у склопу овог система, а за коју је из буџета града Чачка издвојено око милион евра. Она сав вишак воде услед високих вода у Мијатовцу и каналу Моравац, аутоматски са три подстанице пребацује у Западну Мораву – објаснио је Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.

Он је додао да већ сада на пресеку црпних станица видимо колико мање воде се троши из водозахвата Рзав у овом делу града.

Након обиласка водосистема за наводњавање „Чачак-Парменац“ организован је радни ручак са мештанима Месне заједнице Пријевор где су представници „Србијавода“, министарства и локалне самоуправе разговарали са мештанима о њиховим потребама и даљим корацима ка унапређењу пољопривредне производње.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.