Selo

ОДРЖАНА ЗИМСКА ШКОЛА ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ

Саветодавци чачанске Пољопривредне саветодавне и стручне службе организовали су у среду, 2. фебруара, на Агрономском факултету, предавања у оквиру Зимске школе за пољопривреднике о актуелним темама из свих области пољопривредне производње, као и мерама аграрне политике.

Зимска школа за пољопривреднике је одлична прилика за стицање сазнања о новим технологијама производње у циљу подизања продуктивности рада и постизања бољих приноса гајених пољопривредних култура, сматра Слађана Петрић, директор Пољопривредне саветодавне и стручне службе (ПССС) Чачак. Она је истакла да су пољопривредници и овга пута показали највеће интересовање за актуелне мере аграрне политике, као и за подстицаје из Европске уније и ИПАРД програма.

Слађана Петрић, директор Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак

-Подношење захтева за опрему и механизацију, како за биљну, тако и сточарску производњу траје до 28. фебруара. У току је и конкурс Светске банке, који је расписан у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарста и водопривреде. Реч је о кредиту 50:40:10, где Светска банка даје 50 одсто бесповратних средстава, 40 процената је повољан банкарски кредит који се одобрава пољопривреднику, а 10 одсто представља сопствено учешће. Захтеви за опрему и механизацију у сточарској производњи се подносе до 23. фебруара. Изашла је и Уредба о расподели подстицаја у пољопривреди за 2022. годину, која обухвата подстицаје за све области пољопривредне производње – навела је Слађана Петрић.

И пољопривредници који су присуствовали предавању сматрају да су такви стручни скупови и те како корисни, јер им доносе нове и врло употребљиве информације о најсавременији трендовима у светској пољопривреди, о савременим технологијама, а често разрешавају и проблеме са којима се сусрећу у производњи.

Дејан Јовановић из Придворице сматра да је зимска школа за пољопривреднике добра прилика да од људи из струке сазна нешто ново, што може да примени у производњи, како би побољшао резултате рада. Такође, у овом периоду године, када пољопривредници имају мало више времена, оваква предавања су места на којима могу да поделе своја искуства и извуку корисне закључке, на основу којих могу да разреше и неке своје недоумице.

Како је навео Живко Стевановић, пољопривредник из Премеће, полако се ближи пролећна сетва, а пољопривредници се суочавају са несташицом пољопривредног репроматеријала, али и енормно високим ценама, пре свега, вештачких ђубрива, па су овакви скупови добро место за консултације са пољопривредним стручњацима.

-Сматрам да би оваква предавања, у сарадњи са локалном самоуправом, требало да се организују и у селима, како би пољопривредници имали прилику да изложе своје проблеме и добију на њих адекватне одговоре – навео је Стевановић.

Осим актуелних државних подстицаја за пољопривредну производњу, велико интересовање пољопривредника су изазвала и предавања о киселим земљиштима, заснивању нових засада воћа, као и сузбијању болести и штеточина у воћарској производњи.

Осим у Чачку, предавања су организована и за горњомилановачке и драгачевске пољопривреднике у четвртак и петак, 3. и 4. фебруара.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.