У ГАЛЕРИЈИ ЕТНОЛОШКОГ МУЗЕЈА ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „БЕЛА ПОКЛАДНА НЕДЕЉА“

У Галерији Етнолошког музеја у Чачку, 27. фебруара, отворена је изложба под називом „Бела покладна недеља“. Аутор изложбе је етнолог Народног музеја Снежана Шапоњић Ашанин, а изложене су најлепше, односно победничке маске које је урадила породица Мијаиловић из Ракове. Циљ изложбе, која ће бити отворена месец дана, је да се подсети на значај чувања српске традиције.

Етнолошко одељење Народног музеја већ годинама чува обичаје поводом Беле покладне недеље. Сходно томе, циљ изложбе „Бела покладна недеља“, према речима ауторке Снежане Шапоњић Ашанин, је да се представе најлепше маске које чува Народни музеј, као поклон породице Мијаиловић из Ракове. Изложене маске, са ранијих такмичења за избор најлепше, направиле су Анастасија и Магдалена уз подршку родитеља, мајке Светлане и оца Петра. Целокупни фундус породице Мијаиловић изложен је у Галерији Етнолошког музеја, а додате су и две победничке маске са овогодишњег такмичења, „Петао“ и „Сирена“.

– Поред седам победничких маски породице Мијаиловић из Ракове, са ранијих фестивала, додали смо још две са овогодишњег такмичења за најлепше маске, које је одржано у ОШ „Бранислав Петровић“, у оквиру Беле покладне недеље, пред почетак Васкршњег поста. Иначе, ова манифестација се организује већ 30 година у Чачку, а њен покретач је Слободан Словић, некадашњи кореограф КУД-а „Абрашевић“. Изложбу чине лепа уметничка оставрења породице Мијаиловић, која је желела да се маске сачувају у Музеју. Неколико њихових маски је прошле године било изложено у Народном музеју у Ваљеву. Наравно, све маске су на такмичењима ранијих година добиле прве награде, јер је сваки детаљ ручно урађен и добро осмишљен. Увек се бодовала техника, ручни рад, оригиналност, изворност. Дакле, кад год су се такмичили били су свеукупни победници. Маске су носиле кћерке Мијаиловића, Анастасија и Магдалена, које су тада биле мале девојчице, а данас су средњошколка и студенткиња. Изложбом смо желели да скренемо пажњу да је Музеј отворена институција, где наши суграђани могу да сачувају све елементе народне традиције – каже за наш лист Снежана Шапоњић Ашанин.

Петар Мијаиловић наглашава да је леп осећај стварати заједно са децом, а да је идеја настала са поласком кћерки у вртић.

– Деца су прво правила маске за такмичења у вртићу и школи, а касније су учествовале и на избору за најлепшу маску коју је организовао „Абрашевић“. Све маске су урађене ручно, породично смо креирали и уживали, кћерке Анастасија и Магдалена и суруга Светлана. Наравно, израда маски за победу захтева пуно времена, маште, детаља, прецизности. Углавном смо правили костиме, као што су народна ношња, бела рада, сунцокрет… Једне године смо били гости у емисији „Жикина шареница“, која се снимала у Бањи Горња Трепча. Наше маске су привлачиле пажњу, не само жирија, него и публике, што нас је посебно радовало. Данас је децу тешко одвојити од телефона, друштвених мрежа, али не смемо заборавити традицију. Колико год напредовали уз савремене технологије, традиција мора да се поштује и чува. Управо због тога смо и одлучили да наше маске поклонимо Народном музеју – рекао је Петар Мијаиловић за „Чачански глас“.
Н. Р.
Фото: Архива саговорника