САМО НАМ ЈЕ ЉУБАВ ПОТРЕБНА
Међународни дан породице који се сваке године од 1994. обележава 15. маја, обележен је у среду, 14. маја, у Центру за подршку породицама у Чачку. На овај међународни празник ученици другог разреда Основне школе „Милица Павловић“ учествовали су у радионици кроз коју је истакнут значај промоције породичних вредности.

- Сврха радионице је приближити улогу и значај породице као основне ћелије друштва деци, подстаћи разумевање породичних односа, развијање међусобне подршке, комуникације и јачање породичних вредности. Овај догађај пружа прилику породицама да заједно проведу време, уче и забављају се, истовремено јачајући међусобне везе. Међународни дан породице је празник који нас подсећа на значај и улогу породице за правилан раст и развој детета, и колико је важно подстаћи разумевање породичних односа, развијање међусобне подршке, комуникације и јачање породичних вредности – рекла је Мира Шутић, едукаторка Центра за подршку породици и додала да су након радионице малишани на Градском тргу исписали поруке и пустили балоне.

Услуга коју пружају у Центру за подршку породицама намењена је породицама за које је условљен ризик од измештања детета из једног или више разлога. Подршка траје у зависности од потреба и капацитета породице, између 12 и 18 месеци.
- Разлози због којих нам се породице упућују, а и саме јављају су: породичне кризе, проблеми у адолесценцији, лоши животни обрасци који се преносе из генерације у генерацију, болест, немаштина, кризне ситуације у друштву – истакла је Шутић.

Учитељица Милена Аћимовић истиче да је током 26 година свакодневног рада са децом, сретала различите случајеве бриге и небриге о деци. Она истиче да је деци потребна љубав и нега за здраво детињство и добре темеље за будућност.
- Користимо сваку прилику када можемо да урадимо радионице ван школе, јер то је нешто што деца веома воле и врло је за њих корисно. Са Центром за подршку породицама имамо добру сарадњу, овога пута смо дошли да разговарамо о породици и да освешћујемо значај о породици, јер породица је све. Породица је почетак живота, требало би да буде непресушан извор љубави, топлине, нежности, бриге. Ако имамо чврсту и јаку породицу, онда имамо све. Ако желимо да развијемо доброг човека од детета, треба да му поклонимо дупло више времена и допло мање новца и онда ће бити све у реду. Односи у породици су модел деци за стварање других односа – рекла је Милена Аћимовић, учитељица и додала да из њеног угла технологија понајвише утиче на све. Из жеље да је користимо, можда, некад и не осећамо да постајемо немоћни да контролишемо то, да се самоконтролишемо и контролишемо децу, пре свега, у коришћењу мобилних телефона.

Центар за подршку породици у Чачку је отворен у марту 2022. године и од тада је кроз програм подржано 108 породица са више 400 њихових чланова. Циљ програма је да деца одрастају у подстицајном и безбедном породичном окружењу.
- Наш програм реализујемо у сарадњи и уз подршку, најпре Града Чачка, са којим смо потписали и меморандум о сарадњи, затим Центра за социјални рад, основних и средњих школа и предшколске установе, здравства и других установа, организација и удружења која се баве очувањем и унапређењем квалитета живота породице – казала је Шутић.

АНТРФИЛЕ
Дечије село Краљево отворено је 2004. године и тренутно подржава децу, младе и породице кроз неколико превентивних програма, као што су подршка хранитељским породицама, Програм подршке самосталном животу, Дневни боравак за рад са децом и младима која су у сукобу са законом, родитељима, школом и заједницом, проширен и Клубом за младе, затим Програм јачања породица у Краљеву, Чачку, Трстенику, Врњачкој Бањи и Рашки и наш најмлађи програм, Програм подршке мајкама и бебама. Кроз саветодавни рад, психосоцијалну, едукативну и материјалну помоћ, родитељима се помаже да развију вештине бриге о деци, превазиђу кризне ситуације и унапреде квалитет живота. Програм се реализује у сарадњи са Центром за социјални рад, другим установама и организацијама социјалне заштите, образовања и здравства, обухватајући превентивне активности, едукације и индивидуализован приступ породицама, како би се очувала биолошка породица.
Виолета Јовичић