Рециклажна острва са контејнерима за селекцију отпада протеклих година су постављена на многим местима, пре свега у сеоским и приградским насељима. Мештанима је на тај начин „понуђено“ једно место где могу безбедно, лако, правилно, па и цивилизовано, да одлажу веће количине различих врста отпада. Ови контејнери нису предвиђени за одлагање кабастог, вртног, грађевинског и опасног отпада. На свим локацијама постављена су управо оваква обавештења. И помогло је – да се бар делом под контролу ставе бројне дивље депоније. Није се рачунало на то да ће многи рециклажна острва злоупотребити, не марећи за обавештење о правилном одлагању смећа. Велики део отпада заврши често поред контејнера, па и ван рециклажних острва. Тако су баш на тим местима почеле да настају нове дивље депоније. Да би се томе стало на пут, одлучено је да се спроведе акција контроле рециклажних острва видео-надзором. О резултатима ове акције на конференцији за новинаре у среду, 2. јуна, говорили су Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника за област заштите животне средине и Игор Кривокапић, начелник Градске управе за инспекцијски надзор.

Подсетивши да је Град Чачак уложио значајна средства у мере унапређења система управљања отпадом, Марјана Петронијевић је навела да су постављена рециклажна острва, подземни и нови надземни контејнери, а великом броју домаћинстава подељене су канте за примарну селекцију. Међутим, несавесни појединци се и даље не придражавају прописа, па свој отпад одлажу на непредвиђеним местима – поред контејнера, чак и на рециклажним острвима када су контејнери празни, на јавним и зеленим површинама.
– Овим не само да руже изглед насеља и града, већ то може и негативно утицати на квалитет живота суграђана. Са рециклажних платоа шире се непријатни мириси, а може доћи и до пожара, посебно по овако високим температурама. Нагомилавањем отпада стварају се дивље депоније, управо на рециклажним острвама. А свако уклањање дивље депоније нас кошта – у времену, људству и новцу, који је могао бити употребљен за куповину нових контејнера, канти за домаћинства, за унапређење комуналне инфраструктуре, а не да санирамо последице несавесног понашања појединаца. Због свега тога смо одлучили да у сарадњи са ГУ за инспекцијски надзор спроведемо ову акцију снимања критичних тачака. Наравно, постављене су табле упозорења и обавештења да се само место снима. Сви снимци се користе у складу са законом. Саме камере служе за надзор рециклажних острва и за идентификовање починилаца. Циљ није да новчано кажњавамо грађане, већ да делујемо превентивно. Комунална милиција врши надзор на терену, упозорава грађане, а казне се изричу у искључиво крајњим ситуацијама – нагласила је Марјана Петронијевић и препоручила да за старе кревете, фотеље, ормаре и други намештај грађани позову ЈКП „Комуналац“ које ће бесплатно преузети и одвести овај кабасти отпад.



Од половине маја до данас видео-надзор се спроводи на 12 рециклажних острва, а по потреби камере се премештају и на друге локације. Комунална милиција је процесуирала близу 30 прекршаја одлагања отпада мимо посуда предвиђених за те намене, постављених на рециклажне платое. До сада су издали пет прекршајних налога правним лицима, одговорним лицим у правном лицу и физичким лицима. Они који су санкционисани, поред новчане казне за прекршај, морали су да плате и таксу ЈКП „Комуналац“ за уклањање непрописно одложеног отпада. За остале случајеве процедура доказивања је у току и након добијања података од полиције и ова лица биће санкционисана, рекао је начелник Игор Кривокапић.

– Акцију контроле рециклажних острва спроводимо од 15. маја. Установљен је већи број прекршаја и мера је дала резултате. За 42 дана установљено је тачно 26 прекршаја. По градској Одлуци о обављању комуналне делатности управљања комуналним отпадом за непрописно одлагање отпада прописана је новчана казна у износу од 60.000 динара за правно лице, за одговорно лице, односно, директора, казна је 10.000 динара, 30.000 динара за предузетника и 10.000 динара за физичко лице. Комплетну акцију смо спровели у складу са Правилником о начину снимања на јавном месту Закона о комуналној милицији. Пре почетка снимања на свакој локацији постављене су табле са обавештењем о снимању, као и табле са упозорењем да се не одлаже комунални кућни отпад, комунални амбалажни отпад или комерцијални отпад изван посуда за одлагање комуналног отпада. На таблама су и контакт-телефони Комуналне милиције и надлежног комуналног предузећа – рекао је начелник Кривокапић.
Како се чуло на конференцији за новинаре, критични су рециклажни платои у селима и многим приградским насељима, посебно на локацијама које нису много прометне. Најављено је да ће Комунална милиција и убудуће контролисати рециклажне платое видео-надзором.
Весна Тртовић
АПЕЛ

Помоћница градоначелника Марјана Петронијевић и начелник Игор Кривокапић су још једном упутили апел суграђанима да буду одговорни према свом окружењу и правилно одлажу отпад, а када виде да су контејнери пуни да о томе обавесте ЈКП „Комуналац“, како не би дошло до нагомилавања смећа.