Društvo

ДОСАДНИ ИНСЕКТИ МНОГИМА ЛЕТО ЧИНЕ НЕПОДНОШЉИВИМ – ПРОТИВ КОМАРАЦА СЕ (НЕ) МОЖЕ

Иако је недавно спроведено ванредно запрашивање комараца, ови инсекти вреле дане какви се нижу, као у бескрај, чине додатно неподношљивим.  Надлежни у РЈ „Зоохигијена“ подсећају да су до сада два пута спровели акцију сузбијања ових инсеката, ларвицидни и третман одраслих форми, али и да свако од нас одређеним мерама у свом домаћинству може допринети да се смањи бројност комараца, као и да заштити себе од уједа ових досадних напасти, или бар да ублажи последице. Управо због тога су препоручили текст објављен на сајту Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине Војводине, који садржи низ корисних савета, као и занимљивих инфорамација. Овај текст доносимо у скраћеној форми.

Око три хиљаде врста комараца насељава нашу планету. Има их баш свуда, па чак и у поларним пределима. За наше подручје значајно је неколико врста: Aedes (полажу појединачна јаја на сувом тлу или вегетацији која је плављена), Culex (полажу јаја у групама у стајаћу воду богату органском материјама) и Anopheles (полажу јаја, са крилцима која им омогућују да плутају, на површину свеже воде са воденим биљкама које обезбеђују заштиту од риба и других предатора). За све је карактеристично да имају четири развојне фазе:  јаје, ларва (четири развојна стадијума), лутка (нимфа или пупа) и одрасли (имаго или адулт). Хране се само ларве и имага…

Фото: Покрајински секретаријатза урбанизами заштиту животне средине Војводине

Значајно је и занимљиво да су и комарци важан део екосистема. Наиме, једна ларва четвртог стадијума током 24 сата профилтрира једну литру воде, и на тај начин је пречишћава.Такође, само женке комараца сишу крв, док се њихови „партнери“ хране нектаром као и већина летећих инсеката. Женке морају сисати крв како би обезбедиле протеине неопходне за развој јаја и тако дале живот новој генерацији комараца.

Климатске промене, пре свега све веће просечне температуре и промене количине падавина увелико утичу на појаву, распрострањеност и сезонске варијације векторских заразних болести, нарочито болести које преносе комарци (грозница Западног Нила, маларија, жута грозница, денгагрозница, чикунгуња грозница). Приликом убода женка лучи антикоагуланте и пљувачку, који спречавају згрушавање крви и могу садржати патогене микроорганизме, проузроковаче болести.

Процењује се да свако повећање температуре ваздуха за 0,1 степен Целзијуса шири станиште комараца и до 150 километара у правцу северне географске ширине земљине кугле.

Једна од значајних фаза у регулисању бројности комараца је контрола њихових потенцијалних изворишта (станишта). То подразумева рашчишћавање терена, односно уклањање вегетације која је скровиште инсеката, уклањање извора загађења органским материјама које су извор хране за ларве, исушивање и санација терена на којима се нагомилавају атмосферске воде, уклањање дивљих депонија…

Фото: Покрајински секретаријатза урбанизами заштиту животне средине Војводине

СУЗБИЈАЊЕ И КОНТРОЛА СТАНИШТА

Најбоље време за почетак сузбијања комараца је када су у стадијуму ларве и када је прегледом станишта утврђено да су ларве достигле критичан број. Биолошки препарати који су регистровани у Србији за сузбијање ларви комараца као активну материју садрже Bacillus thuringiensis var. israelensis. Ови препарати имају минималан ефекат на остале организме који насељавају иста станишта као комарци. Када је у питању хемијски третман, регистрован је препарат за сузбијање ларви комараца из групе органофосфорних једињења, који може да се примењује у водама у којима нема рибље фауне (канали, базени са индустријским и отпадним водама, отворена канализациона мрежа, шахтови, нехигијенска насеља).

Сузбијање одраслих комараца компликованије је јер су ларве ограничене на одређене водене површине, а одрасле јединке лете и лакше се шире. Апликација препарата могућа је из ваздуха и са земље. Приликом употребе хемијских препарата неопходно је водити рачуна о ефикасности препарата који се користи за третман (због могуће појаве резистентности), токсичности препарата, односно утицају на корисне организме, контаминацији пољопривредних површина, запаљивости, мирису… Ефикасно сузбијање одраслих форми комараца биолошким препаратима још увек није могуће.

КОРИСНИ САВЕТИ

Најефикаснији начин за контролу бројности је елиминисање стајаће воде које служе за размножавање. Ваља уклонити старе гуме, конзерве, сломљене пластичне играчке, стаклене посуде и сличне предмете који могу да задрже воду. Такође, треба проверити посуде за скупљање кишнице, изнад посуда поставите мрежице са ситним отворима. Воду у базенима у којима вода не циркулише треба чешће мењати, као и воду у посудама за појење домаћих животиња. Проверите и да ли вода у олуцима несметано отиче. Ако је на кући раван кров, проверите да ли има стајаће воде на крову. Треба редовно чистити канале око кућа од корова и отпадака и одржавати септичке јаме…

Најбоља заштита у кућама су мреже на прозорима и вратима. За заштиту у природи препоручују се средства која одбијају комарце. Као и од УВ зрачења, добра одбрана од комараца су дугачки рукави и панталоне, као и одећа светлијих боја. Наносити минималну количину дезодоранса и парфема, јер неки мириси привлаче комарце (занимљиво је да парфеми привлаче комарце, као и да су људи који пију пиво чешће „жртве“ убода). Смањити количину шећера у исхрани – људи који уносе пуно шећера више привлаче комарце.

ЕФИКАСНИ ЛАВАНДА, ЈАБУКОВО СИРЋЕ, КРАСТАВАЦ…

Мирис лаванде наноси се на места где је пулс најјачи (зглобови, врат, уши, колена). Ефикасно средство је и јабуково сирће.

Ољуштите краставац, исецкајте га ситно и затим изгњечите или самељите. Сок заледите у посудици за лед. Залеђеним коцкицама сока од краставца мажите кожу лица и руку.

Можете припремити и следећи прерарат: 20 капи уља еукалиптуса, 20 капи кедровог уља, 10 капи уља геранијума и 60 мл јојоба уља. Састојке добро измешати у чинији, а затим оставити да се заледи. Овако припремљен препарат делује на кожи око три сата.

Засадите у башти или на тераси босиљак – комарци не подносе његов мирис.

Покушајте да се не чешете после убода комараца!

Приредила: В. Т.

Извор: Покрајински секретаријатза урбанизами заштиту животне средине Војводине

НЕКЕ ВРСТЕ ЖИВЕ И ДО ГОДИНУ ДАНА

Дужина живота зависи од врсте. Већина одраслих женки живи две, три недеље, али постоје и врсте које презимљавају у стадијуму имага, тако да живе знатно дуже, и до годину дана! Животни век одраслог мужјака је много краћи, око седам дана, јер убрзо по парењу угину.

ИМА ИХ И НА ХИМАЛАЈИМА

Врсте које нападају човека углавном лете до висине од око седам метара, а „Азијски тигар“ иде и до двадесет пет метара висине. Такође, комарци су пронађени и на Хималајима, али и у рудницима у Индији на дубинама од 500 метара.

Кућни комарац (Culex pipiens) једва прелети и 100 метара од легла, док Aedes vexans може да прелети и удаљеност од сто километара.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.