Intervju Kultura

ОДЛИЧАН ПРИЈЕМ НА МЕНХЕТНУ

КОЛЕКЦИЈА „GAME BOY“ МОДНОГ КРЕАТОРА ДРАГОСЛАВА РАЈИЧИЋА

Модна колекција Драгослава Рајичића, Чачанина који живи у Њујорку, наишла је на одличан пријем на презентацији одржаној прошлог месеца. О томе говори и податак да су готово исте вечери продати сви модели, као и велики број цртежа. И управо добре реакције подстакле су га да настави рад на колекцији „Game boy”, инспирисаној турбо-фолк музиком деведесетих година, о чему је „Чачански глас“ раније писао. Колекција је настајала дуго, дозревала кроз различите фазе, а у последње две године Драгослав је своје идеје конкретизовао. У разговору за наш недељник модни креатор говори о недавном догађају у “Selima Optique” на Менхетну, о тренутним преокупацијама и идејама, о плановима….

Колекција коју сте представили већ је позитивно оцењена у стручним круговима, јер, својевремено сте, баш са њом били примљени на мастер на FIT (Fashion Institute of Technology, NY). Какве су реакције биле на недавној презентацији-изложби у Њујорку?

– Не знам која би била права реч, јер не желим да звучим препотентно. Али, скоро сам у потпуности распродао своју колекцију, као и велики број цртежа. И то већ на дан саме презентације-изложбе у „Selima Optique“, радњи у којој, иначе, радим као менаџер. Овај “еvent” је био јако посећен, пун подршке мојих пријатеља, колега, а на првом месту неких људи из света моде и уметности, чије мишљење јако ценим.

Колико сте задовољни пријемом саме колекције?

– Самим тим што је колекција распродата довољно говори. Увек сам био критичан према себи. Кад ово кажем, мислим искључиво на свој рад и сматрам да је бити објективан и искрен “шифра” за естетски развитак. Али, такође, умем и да признам кад постигнем нешто што естетски задовољава моје критеријуме и тако себи уделим комплимент. Важно је знати радити обе ствари, јер то заједно ствара баланс који мотивише. У потпуности стојим и потписујем се иза ове колекције.

Јакну је купио познати британски музичар Sam Smith

Шта Вам је презентација на Менхетну донела и омогућила?

– Пре свега, да боље разумем свој таленат. Кад то успете да урадите, границе више нема. Омогућила ми је да се фокусирам на рад и помогла да се суочим са темом која живи у мени и на коју друштво гледа искључиво као на “треш”. Такође, и да останем доследан својој инспирацији, да је искористим и одведем у правцу естетике која ми је блиска. Колекција је на првом месту искрена, а кад људи препознају искреност они то умеју да цене. У више сведеној форми, омогућила ми је да произведем још оволико одевних предмета који су управо у производњи.

Сако и панталоне „Кад замиришу јорговани“

Колекцију сте назвали „Game boy”, по видео игрици која је један од технолошких симбола деведесетих година 20. века. Ослања се делом на Ваша искуства и живот у Србији. Да ли ће се то наставити као правац или ћете у будућности, ипак, кренути у нешто сасвим другачије?

– Истина је да сам идеје црпео из свог живота у Србији. Али, ослањају се, не само на моја, већ и на искуства подстакнута социјалним стањем друштва у којем живимо, односно на искуства свих нас. Поновио бих, колекција јесте инспирисана турбо-фолк музиком 90-тих, али не само музиком. Било би ми драго кад би људи умели да препознају исти тај турбо-фолк у, рецимо, српској кинематографији у последњих двадесетак година. То је за мене иста ствар, врло често и гора. Постоје изузеци који су “нада” наше културе, али већина њих, чини ми се, не уме да се снађе у свему томе. Када је реч о новој колекцији, она је тренутно у машти. Тај део је најтежи.

На концептуалној изложби приказали сте 40 одевних предмета и исто толико цртежа, које сте користили као принтове на кошуљама, панталонама, шорцевима… Сваки цртеж садржи и стих песама из деведесетих, Вама посебно драгих. Баш као и те песме, „Game boy” наставља да живи?

– Да, допуњујем је новим комадима. Важно је да кажем да је и сваки нови комад уникат.

„Руже цветају само у песмама“

Које су основе за нову колекцију?

– Идеја је – концепт! То значи: цртеж, инсталација, видео итд. Мода одавно није само одевни предмет, зато што то више није довољно. Могу да се похвалим да ћу последње недеље априла (следеће године) излагати своје цртеже у Берлину, у оквиру “Недеље галерија Берлин”. Позван сам да излажем у једној галерили самостално. Изложба ће, вероватно, садржати и моје одевне комаде. То и јесте, на неки начин, део моје нове колекције.

В. Т. 

Модел: Josh Mooiweer

Фото: Hercules Socolenko

ПУТ ДО ЊУЈОРКА

Драгослав Рајичић је дипломирао 2010. године на Факултету примењених уметности у Београду. У Србији је радио као дизајнер мушке колекције за „Legend“, а у Њујорку, где сада живи, био је асистент за бренд „Uniqlo“. Под брендом „Драго“ представио је мушку колекцију за пролеће/лето 2020, у оквиру једног од носећих програма Perwoll Fashion Week-а – Ревије ауторске моде на Београдској недељи моде.  На тим моделима ручни везом креатор је покушао да „преведе“ поезију Леонарда Коена. Поред осталог, Рајичић је добитник прве награде за дизајн униформи хотела „Radisson Blu“ у Београду и Паризу…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.