Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“, петак, 23. мај, 11,30 часова. На тему „Одрживо управљање отпадом“ говориће и професор др Питер Хек, један од оснивача Универзитета циркуларне економије у Триру, најстаријем немачком граду. Скуп је јаван и, осим стручњака, организатори позивају све заинтересоване да учествују у, како кажу, покушају решавања једног врло озбиљног проблема…
Годишње, у Србији, око 30 милиона тона отпада заврши на депонијама. Главни разлог је недостатак одговарајуће технологије, социјално-економске политике и законодавства који би требало да прате управљање отпадом и учине га одрживим деценијама, односно, трајно.
– Окупиће се три струке, технолошка, социјално-економска и правна које ће утврдити потребне мере и активности да би у овом друштву управљање отпадом било одрживо деценијама и без штетног утицаја на животну средину – најавио је Велимир Митровић, у име главног организатора, чачанског Удружења „Трибина“.
У фебруари ове године професор Хек је гостовао на Агрономском факултету у Чачку. Тада је говорио о циркуларној економији као основу одрживог индустријског друштва. Данашњи округли сто је, на неки начин, наставак тог предавања.

– Циљ свих активности Удружења „Трибина“ је да активно учествујемо у покушају озбиљног решавања једног великог проблема – напомиње Александар Бараћ.
Поред „Трибине“, у организацији округлог стола на тему „Одрживо управљање отпадом“, учествује и Еколошко удружење „Сувоборска греда“. Представница тог удружења Љиљана Браловић подсетила је на речи професора др Питера Хека да је еколошки прихватљивије и исплативије вадити литијум из отпада, него изградити рудник на полодној земљи, каква је и у Јадру.
– Искуства из света показују да је могуће из отпадних извући минералне сировине. То би нам много значило да не бисмо постали најзагађенија земља у Европи и шире. Било би добро и да сви заинтересовани присуствују округлом столу и сазнају шта је све могуће постићи одрживим управљањем отпадом – позвала је и Љиљана Браловић грађане да учествују на округлом столу „Одрживо управљање отпадом“.