ОДРЖАНО СПЕКТАКУЛАРНО ВЕЧЕ НА „ЦВЕТЊАКУ” УЗ ,,БАЈАГУ И ИНСТРУКТОРЕ”
Вишедеценијско постојање југословенске и српске рок групе „Бајага и Инструктори” почива на богатој дискографији и великом броју музичких хитова, који овај музички састав позиционирају у сам врх српске рок сцене, али и југословенског региона! О Бајагиној каријери најбоље странице исписује више од десетине албума, концертних и мини-албума, компилација, музике из филмова, појединачно објављених песама. Отуда овај текстописац, композитор, гитариста и певач с разлогом истиче да иако пише и музику и текст, највећим успехом у том послу сматра управо добар и правилан спој и мелодије и речи! Пред концерт у Чачаку, на „Цветњаку” открио је детаље о некадашњој сарадњи са Бором Ђорђевићем, суштину стварања песама, али и планове за предстојећи период.
Концертна сезона на „Цветњаку” отпочела је низом концерата чувених музичара српске сцене, а драгоцено место у оквиру тог низа заузео је концерт рок групе „Бајага и Инструктори”, у среду, 25. јуна. Домаћини Бајагићевом бенду био је чачански бенд „La Campanella”. Уз одабране песме Чачани су имали прилику да се подсете култних нумера домаће музичке сцене од старог рока, поп музике до префињених мелодија страних извођача.

МУЗИЧКИ ОДАБИР ИЗ ГОДИНЕ ЈУБИЛЕЈА!
Да Чачани знају да препознају добар рок, али и поп-рок мелодије изузетних музичара, потврдила је бројна публика која је на концерт дошла спремно! Дочекавши музичара уз транспаренте и мајице са именом бенда „Бајага и Инструктори”, млади су доказали да желе да се квалитетна музика проноси и међу новим генерацијама упркос времену које доноси различите жанрове.


Дочек певача Момчила Бајагића Бајаге изазвао је и његово одушевљење, те је најавио уз какве песме очекује да Чачани уживају исте вечери.
Како сте претходне године славили јубиларне четири деценије постојања, можете ли нам рећи шта очекује чачанску публику вечерас?
‒ Дуго нисмо свирали у Чачку, а свираћемо избор највећих хитова из читаве каријере. Прошле године смо славили четрдесет година како постоји бенд „Бајага и Инструктори”, а направили смо један програм који покрива свих тих четрдесет година, тако да ћемо то представити овде чачанској публици ‒ предочио је Бајага.
,,РИБЉА ЧОРБА” ‒ „АКАДЕМИЈА ЗА РОКЕНРОЛ”!
Момчило Бајагић Бајага је на музичку сцену ступио са 14 година, у то време био је део бенда „ТНТ”. Запаженим тренутком у каријери се сматра чин када се као осамнаестогодишњак прикључио бенду „Рибља чорба”. Музичар је навео како је у почетку наступао само на неким песмама током концерта, потом је био коаутор у изради неких песама, а убрзо и као комплетан аутор и то са пар хитова од којих је најпознатији „Кад ходаш”! Укупно је са Чорбом снимио пет албума!

Да подсетимо, у једној од својих последњих изјава за „Чачански глас” Бора Ђорђевић је истакао: „Постоји оправдана бојазан за рок музику, али, ето, све је на нама старијима.”. Међутим, рок музика и након Бориног одласка остаје да живи кроз песме које пева и Бајага, управо као старији и искуснији на овом поднебљу!
Изразивши захвалност што су му домаћини чачански музички састав, певач Момчило Бајагић Бајага је прокоментарисао и сарадњу до 1984. године са Бором Ђорђевићем, али и потребу да са чачанском публиком оствари изузетну интеракцију!
С обзиром на то да тренутно наступате у Чачку, локалитет је интересантан да прокоментаришете Вашу сарадњу са Бором Ђорђевићем. Које место она заузима у Вашој каријери?
‒ Мени је први велики бенд у којем сам свирао био „Рибља чорба”. Ту сам дошао са осамнаест непуних година. Био сам шест година у „Рибљој чорби” и све што знам о рок музици сам научио за тих шест година! То ми је била као нека академија за рокенрол. Са Бором сам био у добрим односима и док сам био у бенду, и кад сам отишао из бенда. Након тога смо и наступали. Мој и његов бенд наступали су заједно у Аустралији, у Немачкој и тако даље ‒ посведочио је славни музичар.

На који начин је одлазак из бенда „Рибља чорба” утицао на даљи развој Вашег кретања на музичкој сцени? Како је раздвајање утицало на обе каријере?
‒ Ми смо се добро слагали, али, у суштини смо правили другачије песме и ја сам доста музике направио на Борине текстове. Међутим, кад сам радио сам, знате да сваки човек ради другачије и онда смо се ту разликовали. Мада, нису те разлике биле превелике јер сам сигурно неких десет песама направио на Борине текстове. Тако да, јесте утицало је раздвајање на наше каријере, али ја сам већ те песме имао спремне у време док се снимао албум „Музичари који пију”, то је мој задњи албум с Чорбом. Од тих песама које сам тад имао, стварно оне нису биле за Чорбу зато сам их снимио овако ‒ навео је певач.
ПОЕЗИЈА ИЛИ МЕЛОДИЈА?
Један занимљив детаљ у Вашој биографији је писање поезије, као текстописац сте сарађивали са бројниим музичарима. Као аутор збирке песама „Водич кроз снове ” (2012), какво је ваше мишљење о стваралачком чину? Чему дајете предност мелодији или тексту или је то све заједно сублимација уметности?

‒ Радио сам све, и музику на текстове, и текстове на музику, и текстове на туђу музику, и музику не туђе текстове, тако да то мора да буде целина. Ако је добра песма, мора да буде све добро. Дакле, мора да буде добар текст, а требало би и добра музика да буде. Најбитније је да се та музика уклопи са тим текстом и да заједно буду добри ‒ објаснио је наш саговорник.
МАЈКА НЕМА ДЕТЕ КОЈЕ ЈОЈ ЈЕ ДРАЖЕ
„Бајага и Инструктори” бележе импозантан број песама на албумима „Позитивна географија” (1984), „Са друге стране јастука” (1985), „Јахачи магле” (1986), „Продавница тајни” (1988), „Музика на струју” (1993), „Од бижутерије до ћилибара” (1997), „Змај од ноћаја” (2001), „Шоу почиње у поноћ” (2005), „Даљина, дим и прашина” (2012), „У сали лом” (2018), „Овај свет се мења” (2020)… Године успеха доносиле су и наступе широм света, о чему Бајага скромно и потврђује. Свој рад, своје песме сматра неодвојивим делом живота, а наведено објашњава и како је позиционирано када се начини ретроспекција.
Шта је оставило печат на Вашу каријеру, шта сматрате једном од најзначајнијих песама или албума? Када се осврнете уназад, шта је светла тачка Бајагине каријере?
‒ Мислим да је било више светлих тачака. А, када ме питате, која песма ми је најдраже на то ћу вам радо баш овако одговорити: Знате ли кад питате мајку које дете јој је драже? Мајка нема дете које јој је драже. То је питање и најбољи одговор јер стварно ја сам много песама написао и немам тај однос да издвајам најбољу. Добре су оне све заједно – истакао је Бајага.
Какви су Вам будући планови за објављивање песама? Да ли имате нешто „у фиоци”, да ли се спрема нека сарадња?
‒ Овог лета има пуно концерата, али имам седам или осам завршених песама које нисам снимио. Планирам, свакако, кад буде нека пауза, наћи ћу време да нешто и снимим – најавио је певач.
Певањем наизуст и аплаузом публика је пратила концерт у којем су се низали „Лепа Јања, рибарева кћи”, „Кад ходаш”, „Једино то се зове љубав”, „Марлена”… Смењивали су се добро познате мелодије песама. Ватромет на крају концерта потврдио Бајагине речи о „светлим тренуцима” који су дословно такви били за Чачане који су уживали у концерту „Бајаге и Инструктора”!
Милица Матовић