АКТУЕЛНИ РАДОВИ У ВОЋЊАКУ
Поред тога што се ових дана мора сузбијати коров, воћњаци су у овом периоду подложни и болестима, па произвођачи морају водити рачуна и о заштити воћака. Мај може бити опасан за воћке због болести и појаве штеточина, посебно ако је падала киша, па је неопходно адекватно третирање за њихово сузбијање. Наравно, приликом избора препарата треба изабрати најефикаснији за сузбијање одређене болести, напомиње Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство Чачак.

– У овом периоду воћари су оријентисани ка сузбијању корова, али и сузбијању проузроковача болести и штеточина, јер су биле велике осцилације у времену. Топло-хладно време са доста влаге је идеално за развој болести и за појаву штеточина. Стање воћњака у региону Чачка је веома различито. Имамо воћњаке који су претрпели јако велика оштећења и произвођачи се труде да их одрже у добром стању, иако нема рода. У тим засадима воћари се труде да са што мање улагања преброде ову годину, да воћке у што бољој кондицији дочекају предстојећу зиму и припреме се за наредну вегетацију. С друге стране, имамо воћњаке где није било оштећења услед позних пролећних мразева, или су оштећења била мала, тако да се у тим засадима примењују све агротехничке мере, од одржавања земљишта и сузбијања корова до, наравно, редовног програма заштите – каже за наш лист Дарко Јевремовић, директор Института за воћарство.

Саговорник „Гласа“ наводи да су највеће штете биле у засадима коштичавих воћних врста. Кајсије готово да неће бити, велике штете су у воћњацима трешње, а нешто мање у засадима вишње и шљиве. Код јабучастих воћака је боља ситуација, у засадима јабуке је било штете, али су на великом броју локалитета сачувани. Воћњаци крушке и дуње су у бољем стању и нема великих штета, каже директор.
– Уколико је реч о младим засадима, тек посађеним воћкама, основно је да се одржавају без корова. Највећи проблем у прве две-три године по садњи је управо коров. Такође, веома је важно и да се примењују адекватне мере заштите, пре свега, од инсеката, лисних ваши и гриња, како би саднице што боље напредовале – наглашава Јевремовић.

Када говоримо о климатским приликама, ова година ће вероватно бити као и претходна, јер се очекују елементарне непогоде.
– Засади који су под противградним мрежама су заштићени, али воћњаци без мрежа су изложени великој опасности. Уколико буде града, засаде одмах треба третирати са пестицидима, са одговарајућим фунгицидима, да би се „ране“ после оштећења што боље заштитиле и да би се спречила појава неке болести – подсећа директор.

Када је реч о производњи воћа Института за воћарство, већ другу годину за редом имају велика оштећења услед мраза.
– Готово да нећемо имати плодова јабуке, а ове године је и вишња измрзла. Када говоримо о производњи воћа штете су максималне, а када је реч о нашој другој делатности, о производњи садног материјала, јако је добар пријем садница, одлично напредују. Саднице се одржавају без корова, примењује се адекватна заштита и, што је најбитније, све саднице су под противградним мрежама, тако да су заштићене од евентуалног града – каже Дарко Јевремовић, што је и препорука свим произвођачима.
Н. Р.
Фото: Архива саговорника