ОДРЖАН ТРИНАЕСТИ „ИВАЊДАЊСКИ КОТЛИЋ” У ДОЊОЈ ТРЕПЧИ
Потреба да се било српског села одржава опоменом на традиционалне вредности огледа се и у манифестацијама које се деценијски одржавају. У Доњој Трепчи код Чачка, већ тринаест година, у част празнику Ивањдану, традицији и посној трпези организује се „Ивањдански котлић”. Надметање у припреми рибље чорбе, ове године је 6. јула око котлића окупило 14 екипа. Овогодишњи „Ивањдански котлић” је поред гастрономских имао и изложбене садржаје, у оквиру којих су учестовале чланице удружења жена са територије Града Чачка. Организатори догађаја су Месна заједница Доња Трепча и Центар за неговање традиције Чачак, а исту подржава и Град Чачак. Представници организационог одбора ,,Ивањданског котлића” су Богићевић Драго, Поповић Славко и Вуичић Цвеле.

Надметање у спремању рибље чорбе окупља већ више од деценију екипе које поред умећа показују вољу за неговањем вредности трпезе са српских огњишта! У овој манифестацији учествују појединци, групе, представници различитих удружења, риболовци, али и гости из иностранства.

‒ По одлуци жирија, који су чинили Стојадин Стаматовић и Лука Узуновић, победу је однела екипа ,,Моравска кућа”. Другопласирана је екипа под називом ,,Црвена ранка”, док су треће место поделиле екипе ,,Мрчајевци на Дрини” и ,,Наша ствар – Ракова”. Победници су добили дипломе као и котлиће за кување као подстрек да екипе наставе своје кулинарске активности и учестовање на сличним гастрономским манифестацијама ‒ наводе организатори из Центра за неговање традиције Чачак.

Поред прва три места додељене су и дипломе за најбољу боју чорбе ,,Веселим куварима”, учесницима из Скопља, који су већ три године верни гости и учесници ове гастрономске смотре. Од самог оснивања манифестације учествује екипа ,,Традиција”, која је постала почасни учесник ,,Ивањданског котлића”. Титулу највеселије дружине завредела је екипа ,,Милићи и Соловци”, док су жене из Удружења жена ,,Вујетинчанке” добиле награду за најлеше уређени штанд.

Овакав вид смотри изнова подсећају на важност опстанка села, враћање народа култури и традицији! Истакнут је и значај пријатељства која се негују међу такмичарима из године у годину, изнедрене су сарадње и постављени наредни циљеви, што је и мисија Центра за неговање традиције и смотри око српског огњишта!
Фото: Архива Центра за неговање традиције Чачак
Милица Матовић