Društvo

U TOKU JAVNI UVID IZMENA I DOPUNA PLANA GENERALNE REGULACIJE ZA OVČAR BANJU

OSNOV ZA RAZVOJ OVČARSKO-KABLARSKE KLISURE I TURISTIČKOG POTENCIJALA

Gradska uprava za urbanizam Grada Čačka oglasila je javni uvid Izmena i dopuna Plana generalne regulacije (PGR) za Ovčar Banju na teritoriji Grada, u trajanju od 30 dana, odnosno, od 12. marta do 12. aprila. U skladu sa članom 50. Zakona o planiranju i izgradnji, Izmene i dopune Plana generalne regulacije (tekstualni i grafički deo) izloženi su na javni uvid u prostorijama Gradske uprave za urbanizam, svakog radnog dana od 8 do 14 sati, uz prisustvo predstavnika stručne službe, u centralnom holu zgrade Grada i na sajtu Grada Čačka. U toku trajanja javnog uvida, sva zainteresovana fizička i pravna lica mogu da podnesu svoje primedbe isključivo u pisanom obliku na Izmene i dopune Plana generalne regulacije i dostave ih stručnoj službi Gradske uprave za urbanizam, na šalter broj 11, pisarnice Grada Čačka ili putem pošte, naglašava za naš list Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika za oblast mesne samouprave i infrastrukture.

Prema rečima našeg sagovornika, u postupku Ranog javnog uvida, koji je prethodio samom Javnom uvidu u izmene Plana, pristiglo je sedam primedbi, a stav Komisije za planove je bio da obrađivač plana uvaži sve moguće i implementira ih u Plan u skladu sa mogućnostima. Komisija za planove Grada Čačka zasedaće na javnoj sednici 15. aprila, u 12 časova, u sali Skupštine grada Čačka, kada će biti razmotrene dostavljene primedbe tokom javnog uvida. Zasedanju Komisije će prisustvovati predstavnici obrađivača, preduzeća za konsalting, urbanizam, projektovanje i inženjering “Urbanprojekt” a. d. Čačak. Radu Komisije će moći da prisustvuju fizička lica i predstavnici pravnih lica, koji su podneli primedbe u pisanom obliku u toku trajanja javnog uvida, kaže pomoćnik gradonačelnika Milan Bojović.

– Cilj izrade Izmena i dopuna PGR-a je utvrđivanje mera, pravila građenja i načina korišćenja i uređenja zemljišta, kao i zaštite planskog područja, uz zakonsku obavezu usklađivanja sa usvojenim Prostornim planom područja posebne namene “Predeo izuzetnih odlika Ovčarsko-kablarska klisura”. Dodatni razlozi su: prepoznavanje turističke ponude ovog banjsko-lečilišnog naselja, planski razvoj turizma usklađen sa očuvanjem životne sredine i unapređenjem prirodnih vrednosti – održivi razvoj, iniciranje i stimulisanje razvoja aktivnosti komplementarnih turizmu, planiranje i opremanje zdravstveno-lečilišnih kompleksa, sanacija i uređenje zaštićenih kulturno-istorijskih spomenika, planiranje objekata za lovni i ribolovni turizam, povećanje nivoa saobraćajne i komunalne infrastrukture koja je od primarnog značaja za dalje funkcionisanje banje i formiranje njenog definitivnog prostornog karaktera, stvaranje uslova za obezbeđenje smeštajnih kapaciteta visoke kategorije, sportsko-rekreativnih sadržaja i drugih pratećih komercijalnih sadržaja, zaštita prirodne i kulturne baštine, unapređenje životne sredine… – navodi neke od ciljeva naš sagovornik.

Prema rečima Bojovića, Izmenama i dopunama PGR-a se pristupa po inicijativi JU “Turistička organizacija Čačka“, u cilju stvaranja mogućnosti za izvođenje mnogih projekata koji su u planovima za realizaciju Grada Čačka i TOČ-a, a koji do sada nisu mogli biti realizovani:

– Ono što je za nas posebno značajno jeste da smo pre početka izmene ovog plana imali sastanak gradonačelnika Miluna Todorovića sa Wegovim preosveštenstvom, episkopom žičkim, gospodinom Justinom, u zajedničkoj želji za razvojem ovog područja, uz očuvanje duhovne i kulturno-istorijske baštine srpskog naroda. Najznačajnija izmena u odnosu na postojeći plan, svakako je utvrđivanje javne namene za prostor predviđen za rehabilitacioni centar, što praktično znači da ćemo RH centar projektovati i graditi u saradnji sa našom Opštom bolnicom i uz podršku države, u sklopu rekonstrukcije i dogradnje objekta Opšte bolnice, sredstvima Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Republike Srbije.

BANJSKA NASELJA

Naš sagovornik podseća da se Planom obezbeđuju, pored ostalog, zaštita i očuvanje prirodnih lekovitih faktora u banji, sprečavanje aktivnosti koje mogu narušiti osnovna obeležja i svojstva banje, uslovi uređenja i izgradnje na tom području i stvaranje uslova za razvoj zdravstvenih, rekreativnih i turističkih funkcija banje. Razvoj banja treba da se odvija u pravcu razvoja zdravstvenog turizma zasnovanog na proširenju postojećeg obima zdravstvenih usluga i uvođenje novih. S obzirom na to da su banje zasnovane na lekovitom faktoru treba ih usmeriti ka specijalističko-lečilišnim funkcijama, shodno lekovitim svojstvima termomineralnih voda, kaže Milan Bojović, dodajući da zdravstvene usluge treba uključiti u turističku ponudu, kroz uspostavljanje zdravstveno-rekreativnog programa.

Prema njegovim rečima, pošto u proteklom periodu nije bilo dovoljno ulaganja u ove prostore, zastupljen je samo sezonski turizam i delimično kontrolisana ili nekontrolisana lečilišna funkcija.

– Zato je potrebno u planiranom periodu proširiti obim funkcija i uvesti nove, kako bi se produžila sezona i upotpunila ponuda u pogledu banjskih sadržaja. Razvoj banjskih naselja mora da se odvija u pravcu njihove multifunkcionalnosti, odnosno, raznovrsnosti sadržaja, te proširivanje ponude i povezivanje sa aktivnostima drugih vrsta turizma, ali i aktiviranjem turističkih lokaliteta i sadržaja u okruženju, kao što su rekreacija na vodi, ribolov, planinarenje, paraglajding, pešačke staze, kulturno-istorijski spomenici, seoska domaćinstva i drugo – navodi naš sagovornik.

PREDEO IZUZETNIH ODLIKA

Uredbom Vlade Republike Srbije, Ovčarsko-kablarska klisura je proglašena za predeo izuzetnih odlika prve kategorije. Klisura Zapadne Morave, između planina Ovčar i Kablar je stavljena pod zaštitu, kao predeo izuzetnih odlika. Na području Ovčarsko-kablarske klisure ustanovljen je režim zaštite drugog i trećeg stepena.

– Područje režima zaštite drugog stepena obuhvata površinu od 542,77 hektara i počinje na severnom obodu zaštićene okoline Manastira Nikolje, pa ka severoistoku, ispod samog puta Ovčar Banja – Vidova, do zapadnog ulaza u tunel i dalje ivicom puta ka jugu, sve do istočnog ulaza u tunel na meandru Rapajlovača i pravolinijski seče meandar i tok Zapadne Morave u pravcu početne tačke. Područje režima zaštite trećeg stepena je površine 1.707,23 hektara i obuhvata prostor između granica prirodnog dobra i područja režima zaštite drugog stepena – objašnjava Milan Bojović.

Na području Ovčarsko-kablarske klisure obezbeđuje se uređenje i korišćenje prostora u skladu sa propisanim režimom zaštite, kojim se omogućava očuvanje prirodnih vrednosti i spomenika kulture, unapređivanje šuma, voda, biljnih i životinjskih vrsta, infrastrukturno opremanje prostora za potrebe turizma i rekreacije, rekonstrukcija postojećih i izgradnja novih objekata u skladu sa planskim aktima i uslovima zaštite, naučno-istraživački rad i prezentacija prirodnih vrednosti i kulturnih dobara. 

– Dobra vest je da je u toku i usvajanje nove Uredbe o proglašenju i studiji zaštite Predela izuzetnih odlika “Ovčarsko-kablarska klisura”. U ovom postupku, planirana je i Javna rasprava koja će se održati u našem gradu 7. aprila. Ovom Uredbom, između ostalog, planirano je i proširenje zaštićenog područja za oko 2.500 hektara, kao i podizanje stepena zaštite na prvi nivo u pojedinim posebno osetljivim oblastima, što je jako značajno sa aspekta očuvanja prirode na ovom području. Nova Uredba predviđa u području Predela izuzetnih odlika “Ovčarsko-kablarska klisuraˮ režime zaštite prvog, drugog i trećeg stepena. Režim zaštite prvog stepena obuhvatiće površinu od 8,47 hektara (5,26%) u okviru kojeg se nalaze lokaliteti: “Banjski potokˮ i “Orlove steneˮ. Režim zaštite drugog stepena obuhvatiće površinu od 1.205,44 hektara (55,22%) u okviru koga se nalaze lokaliteti: “Orovicaˮ, “Vjetrinaˮ, “Čvrkićiˮ, “Vidovoˮ, “Meandriˮ, “Kablarˮ, “Ridˮ, “Duga kosaˮ, “Ovčarˮ, “Debela goraˮ, “Svete Trojiceˮ, “Dučalovićiˮ, “Banjski potok IIˮ i “Sadljikeˮ. Režim zaštite trećeg stepena obuhvatiće površinu od 3.696,81 hektara (28,66%) u okviru kojeg se nalaze lokaliteti koji nisu pod režimima zaštite prvog i drugog stepena – navodi naš sagovornik.

Nela Radičević

Foto: Arhiva Milana Bojovića

RAZVOJ TURIZMA UZ PODRŠKU DRŽAVE

(NA PUTEVIMA MILOŠA OBRENOVIĆA)

Planovi gradskog rukovodstva i Turističke organizacije Čačka, kao i potencijali koje Ovčarsko-kablarska klisura oduvek poseduje, prepoznati su od strane Vlade Srbije i predsednika Republike.  

– Potvrda toga je nedavna poseta državnog vrha Ovčar Banji. Ovo je prva poseta tako visoke državne delegacije biseru čačanskog i srpskog turizma, posle više od 40 godina. Tom prilikom, premijerka Ana Brnabić, u prisustvu ministarke trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjane Matić i ministarke za zaštitu životne sredine Irene Vujović, najavila je podršku Vlade Srbije razvoju Ovčar Banje, sa ciljem da do završetka radova na deonici auto-puta “Preljina – Požega“ i naša Ovčar Banja zasija punim sjajem. Vlada Srbije je formirala i Međuresornu radnu grupu za razvoj Ovčarsko-kablarske klisure, koju pored predstavnika Grada Čačka, čine i predstavnici ministarstava turizma, građevinarstva i zaštite životne sredine,  Zavoda za zaštitu prirode, Turističke organizacije Srbije i brojnih republičkih javnih preduzeća. Na čelu Radne grupe se nalazi državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Miroslav Knežević, koji ovaj posao obavlja na najbolji mogući način. Zahvaljujući ovoj inicijativi, već u ovoj godini nas očekuje realizacija velikog broja projekata: izgradnja Prirodnjačkog centra, odnosno, adaptacija objekta osnovne škole, izgradnja amfiteatra, izgradnja vezišta za čamce u Međuvršju, izgradnja parking-odmorišta u Međuvršju, rekonstrukcija i dogradnja saobraćajnice ka vidikovcu na Kablaru, rekonstrukcija železničke stanice u Ovčar Banji, nabavka ekološkog trimarana, izrada novog projekta za izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže na području čitave Banje itd. Sve ovo će pratiti i razvoj digitalnih sadržaja, kao i brojni kulturno-umetnički sadržaji u Ovčar Banji – najavljuje Milan Bojović.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.