ПОЧЕО СА РАДОМ МАМОГРАФ НАЈНОВИЈЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ У ЧАЧАНСКОЈ БОЛНИЦИ
У Општој болници Чачак почео је са радом мамограф најновије генерације, добијен од Министарства здравља Републике Србије. Дигитални мамограф „General Electric” вредности око 30 милиона динара доступан је свим пацијентима из Моравичког округа.

Мамографија је неинвазивна метода прегледа којом се добија слика дојки уз помоћ рентгенског зрачења. Скрининг мамографије је преглед дојки код жена које немају тегобе или промене на дојкама са циљем раног откривања злоћудног тумора у стадијуму када ни пацијенти, ни лекар прегледом могу напипати.
– Претходни мамограф је био инсталиран 2011. године и на њему је урађено више од 16.000 прегледа. Престао је са радом крајем јула прошле године без могућности сервисирања. Неколико месеци пацијенти са новооткривеним карциномом, као и онколошки пацијенти са потребом контролних мамографија могли су са упутом да ураде преглед у Општој болници у Горњем Милановцу. Ангажовањем директора наше Болнице др Дејана Дабића, од Министарства здравља Републике Србије у априлу добили смо апарат нове генерације, дигитални мамограф. Радиолошка служба Опште болнице у Чачку пружа услуге мамографије за три општине Моравичког округа Чачак, Лучане и Ивањицу у којима живи око 150.000 становника – рекла је др Ивана Јованчевић, спрецијалиста радиологије, заменик начелника Радиолошке службе Опште болнице Чачак.
Мамографија и ултразвучни преглед су комплементарне методе које се раде учестало. Ултразвук се ради једном годишње, док се мамографија ради на две године. Како је нагласила др Јованчевић од изузетне важности је да пацијенти чувају претходну медицинску документацију, укључујући снимке који се доносе на контроле мамографије, ради поређења и детекције новонасталих промена.
– Наша болница је укључена у Национални програм раног откривања карцинома дојке, који се спроводи кроз скрининг мамографије. Рано откривање тумора је промена која је малих димензија без локорегионалних или удаљених метастаза. Бенефиције су: висок проценат излечења уз примену терапијских процедура и редовних контрола по препоруци онколога и мања стопа смртности. Жене се за скрининг мамографије регрутују из примарне здравствене заштите, односно, гинеколошких диспанзера, домова здравља, по националном водичу старости, од 50 до 69 година. Дијагностичка мамографија је преглед који се ради женама које имају тегобе, односно, код којих је лекар прегледом написао тумор или је ултразвучним прегледом виђена промена за коју је потребна карактеризација. Код жена старости до 40 година препоручује се ултразвучни преглед, након 40 година ултразвук и мамографија. Осим редовних превентивних прегледа, жена која примети било какву промену на дојци, у смислу промене облика, увлачење брадавице или коже на неком делу или напипа промену, јавља се на преглед и даљу дијагностику – казала је др Јованчевић и додала да уколико мушкарци на дојци напипају промену потребно је да се јаве хирургу, који даље шаље на ултразвучни преглед и по потреби мамографију.
Виолета Јовичић