Društvo

СПОМЕН-ПЛОЧА ЗА МИЛОША СТОЈАНОВИЋА

Милош Стојановић, ратни херој из Атенице, био је војник, када је почела НАТО агресија на Савезну Републику Југославију 1999. године. Отишао је у Ниш да служи војни рок, али је врло брзо прекомандован у Косовску Митровицу, где је прошао обуку и положио заклетву. Добио је чин десетара. Из Косовске Митровице поново је прекомандован у Ђаковицу. Био је везиста 53. Артиљеријске бригаде противваздушне одбране. Иако је Милошев редовни војни рок био завршен, продужен је неколико дана, због агесије НАТО снага на Косову и Метохоји и тадашњој Савезној Републици Југославији. Баш ти додатни дани, њему су били кобни…

– Био је у рову, када је чуо да је један његов друг рањен. Искочио је да му помогне и гелер га је погодио у врат. То је било судбоносно… Ту причу су нам испричали његови ратни другови – каже Зорица Стојановић, Милошева мајка.

– Задобио је, наизглед минималну рану, али кобну. Погођен је 10. априла 1999. и тада је пребачен у Клиничко-болнички центар у Приштину. Није дуго живео, преминуо је сутрадан, на Васкрс – прича Милошев брат Лазар. 

Милош Стојановић рођен је 1978. у Швајцарској, где је провео и рано детињство. Пред његов полазак у школу, средином осамдесетих, породица се вратила у Србију.

– Хтели смо да се овде школује и да наша деца остану у својој земљи. У Атеници је Милош завршио основну, а у Чачку средњу школу. Није много прошло, дошло је време за војску… Хтео је да помогне свом другу, такав је био, свима да учини. Тако смо га васпитали – сећа се Милошева мајка.

Милош је одликован Орденом за одбрану и безбедност првог степена. Њему за незборав, Савез ратних ветерана Моравичког округа и Чачка подигао је спомен-плочу на Плавој хали, у којој се налазе и просторије Месне канцеларије Атеница. Откривена је у понедељак, 14. јула.

Подршку и финансијску помоћ Ратним ветеранима да сачувају сећања на учеснике и погинуле борце у ратовима деведесетих година пружили су Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и поједини дародавци. У нашем граду, у ратовима од 1990. до 1999. године, у бившој Југославији, погинула су 43 борца. Трајна обележја Савез ратних ветерана подиже и херојима у Драгачеву и у Ивањици.

Лазар Стојановић и Радосав Рајко Калезић, председник Савеза ратних ветерана Моравичког округа, открили су спомен–плочу, Милошу у част. Поред трајног обележја ратном хероју из Атенице, венце су положоли мајка Зорица, отац Братислав, брат Лазар, снаја Маријана и троје братанаца, представници Савеза ратних ветерана и СУБНОРА-а Чачак. Претходно, свештеници Александар Грујовић и Александар Суботић освештали су Милошеву спомен-плочу и служили помен њему и осталим погинулим борцима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.