Društvo

„АРХИТЕКТУРА И ИСТОРИЈА ЦЕЉА“

У КУЛТУРНОМ ЦЕНТРУ ОТВОРЕНА МЕЂУНАРОДНА ИЗЛОЖБА ГРАФИКА, 60 АУТОРА ИЗ 20 ДРЖАВА

У организацији Културног центра Чачак и уредника ревије „Ликовни свет“ Михаила Лишанина, ентузијасте који је свој живот посветио уметности, прошлог четвртка, 8. маја, свечано је отворена Међународна изложба графика. Изложба је организована у оквиру прославе 80 година победе у Другом светском рату. На Средњем холу Културног центра изложене су графике 60 аутора из 20 држава. Графике су из архива ревије „Ликовни свет“, настале на Међународним графичким радионицама на тему „Архитектура и историја Цеља“, у Цељу од 2002-2024. године.

Душан Јаковљевић и Михаило Лишанин

Михаило Лишанин је рођен 1949. године у Србији, у малом брдском селу Лазац, у близини Краљева, где је 1964. године почео свој пут као средњошколац и спортиста. Своје најбоље резултате је постигао као дугопругаш и маратонац у атлетским клубовима „Металац“ Краљево и „ФАП“ Прибој на Лиму, да би потом, 1974. године прешао у АК „Кладивар“ из Цеља.

– Паралелно са спортском каријером је до 1990. године у Цељу радио у „Железари Шторе“, на подручју инвестиција. Од 1990. године до данас се у својој приватној институцији Институт за афирмацију развоја младих, Цеље, бави пројектима из подручја ликовне културе младих и одраслих. Године 1995. је основао ревију „Ликовни свет“, која редовно излази и покрива ликовно стваралаштво младих и одраслих целога света. Тада је основао и Конкурс за ликовне радове младих Словеније. Већ идуће године су и ревија и конкурс постали међународни. До предаје конкурса Музеју новије историје Цеља, 2018. године, учествовало је 130.000 младих из 110 земаља, што је конкурс довело међу три највећа у Европи и међу десет највећих у свету. Као приватни конкурс ово је био једини овакве врсте на свету, а ревија „Ликовни свет“ је једина ревија у Словенији, која обрађује међународне конкурсе и изложбе за младе, заједно са изложбама слика, скулптура, графика и фотографија академско образованих аутора. Уз помоћ града Цеље, 2000. године је основао прву сталну галерију за ликовне радове младих у Словенији, а 2005. је галерију преселио у центар Цеља и преименовао је у Галерију ликовних радова младих Цеље. Данас је то „Путујућа галерија младих Михаило Лишанин“. Године 2002. је основао Међународну графичку радионицу на тему „Архитектура и историја Цеља“, где је за 20 година на ову тему настало 300 уникатних графика од 60 аутора из 20 земаља, и део те колекције је сада пред нама – рекао је  Душан Јаковљевић, PR Културног центра Чачак, отварајући Међународну изложбу графика.

Од 1993. године Михаило Лишанин је организовао или водио више од 400 међународних пројеката, од тога 309 изложби у 36 држава на свим континентима. За свој рад на повезивању држава на подручју ликовне културе и за промоцију ликовне креативности и културе младих и одраслих уметника добио је 135 страних признања, а до сада је сарађивао у бројним жиријима међународних конкурса. 

– Драго ми је што гостујем у Чачку, граду који је близу мог родног села. После 50 година вратио сам се у Србију. Ове године сам почео са серијом изложби по Србији из мог архива, што покрива Међународну графичку радионицу, Међународни конкурс за ликовне радове, дела академског сликара и глумца Мајкла Клоса и још неке колекције. А колекција коју видите у Културном центру је настајала 20 година. Сваке године је на Међународној графичкој радионици учествовало од три до шест уметника и њихов задатак је био да своја запажања и уметнички израз пренесу на графике, а на тему „Архитектура и историја Цеља“. Настали су веома квалитетни радови, око 300 графика, 60 аутора из 20 држава, разним техникама. Поред осталог, приказан је замак из 14. века где су некада живели цељски грофови, као историјски део, али и неки делови из музеја, из археологије. На овој изложби је представљено 60 уметника, односно по једна графика од сваког аутора. Учесници радионица су углавном били академски образовани, из различитих држава, не само из окружења, већ и из Шпаније, Казахстана, Турске, Молдавије, Русије… Међу ауторима графика су и професори академија за ликовну уметност у Минску, Београду, Митровици, Будимпешти, а на жалост неких и нема више међу нама – рекао је за „Чачански глас“ Михаило Лишанин.

Михаило Лишанин и Драгојло Јеротијевић

Главни и одговорни уредник Културног центра Чачак Драгојло Јеротијевић и Михаило Лишанин разменили су захвалнице и признања за сарадњу и промоцију ликовне културе младих.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.