Obrazovanje

Иновације у области текстилства: ФТН Чачак приближио европски пројекат чачанским средњошколцима

Иновације у области текстилства: ФТН Чачак приближио европски пројекат чачанским средњошколцима

Професори Факултета техничких наука у Чачку представили су у чачанској Машинско-саобраћајној школи досадашње резултате међународног пројекта „Решавање јаза у вештинама у европској индустрији текстила, одеће, коже и обуће, са нагласком на једнакост, иновације и отпорност“  (енгл. AEQUALIS4TCLF), у оквиру ког ФТН учествује као један од 19 партнерских институција. 

Пројекат има два главна циља. Први је проширење домета пројеката METASKILLS4TCLF и S4STCLF Blueprint са 11 на 18 европских земаља кроз AEQUALIS4TCLF иницијативу, са циљем уједињавања Европе у области вештина и преквалификација радне снаге у сектору текстилства, одеће, коже и обуће. Овим ће се омогућити боља припремљеност индустрије за будуће изазове и подржати прелазак ка одрживој и циркуларној економији. Други циљ је превазилажење постојећег јаза у вештинама у оквиру поменуте индустрије кроз јачање сарадње, утврђивање конкретних потреба за вештинама и креирање нових образовних програма који подржавају дигитализацију и одрживост. Поред тога, пројекат промовише социјалну укљученост, безбедност и благостање кроз интегрисане радионице и програме обуке.

„За ученике завршног разреда образовног профила Техничар-моделар одеће, пре свега,  изузетно је важно да препознају могућности које им се пружају након средње школе. Факултет техничких наука у Чачку, кроз студијски програм Одевно инжењерство и дизајн, који се реализује по дуалном моделу високог образовања, нуди квалитетно струковно усавршавање у складу са потребама савременог тржишта. Поврх тога, значајно је да будући студенти знају да се кроз поменути међународни пројекат ради на развоју иновативних курикулума који укључују и развој еколошких и дигиталних компетенција, са циљем примене начела одрживог развоја и циркуларне економије у текстилном сектору“,  истакла је др Весна Петровић, руководилац пројекта.

Савремени наставни материјали и пројектне активности додатно унапређују квалитет образовања и припремају ученике за продуктиван и конкурентан професионални ангажман.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.