Društvo

КАКО ПРОНАЋИ СНАГУ УНУТАР СЕБЕ?!

РАДИОНИЦА ЦЕНТРА ЗА САМОСТАЛНИ ЖИВОТ ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ – „ПРЕУЗМИ КОНТРОЛУ – БИРАЈ САМОСТАЛНИ ЖИВОТ“

„Какве су ти мисли, такав ти је живот“, често ову реченицу изговарамо или чујемо од других. Ипак, веома мало размишљамо о њеној суштини, па и о начину како да „надзиремо“ и усмеримо осећања и мисли ка нечем што је лепо. То се може постићи сталним вежбањем вештина и одговарајућих техника. Није лако, али је изводљиво. О томе је било говора на радионици „Преузми контролу – бирај самостални живот“ која је одржана прошлог петка, 18. јула, у Центру за стручно усавршавање у Чачку. О НЛП, неуролингвистичком програмирању и  техникама говорила је Славица Бркић, сертификовани PsihoCoach и мастер НЛП, а организатор радионице је чачански Центар за самостални живот особа са инвалидитетом.

Славица је и сама била у ситуацији када је мислила да нема излаза. Тако је и почела да се интересује за ову технику, која јој је, каже, променила живот у корену. Сада поседује богато искуство у области личног развоја, више од осам година учи друге оно што је њој помогло да пронађе унутрашњу снагу и моћ да промени свој живот. Свакодневно, каже, има позиве задовољних „ученика“.

Славица Бркић

– Основа је преузети одговорност за свој живот и контролисати како и шта мислимо, да ли ћемо одабрати између три могућности: садашњи тренутак у коме једино и могу бити промене, живети у прошлости или размишљати о будућности за коју не знамо каква ће бити. Човек је створен тако да у себи има моћ да оздрави и да се разболи. Наше тело је створено тако да само себе регенерише, али га наш ум спречава у томе. Истраживања су показала да око 95 одсто живота трошимо у мислима о прошлости или будућности, а са само пет одсто смо фокусирани на сада, на креативност, на постављање циљева и њихово остваривање, што је поражавајуће. То се може и мора променити. А то нам нико не може дати, то се учи  – рекла је, поред осталог, Славица Бркић.

На веома посећеној радионици било је говора и о томе како развити вештине и практичне технике које помажу у превазилажењу стреса и контроли емоција. Посебан изазов је о томе говорити особама са инвалидитетом, које су често суочене са препрекама око и у себи.

– То јесте осетљива група. Али, једина разлика је у одабиру речи. Све друго – емоције, потребе, исте су за све људе. Разлика је и што су они физички ограничени. Зато је и већа одговорност на свима нама – истакла је Славица Бркић, родом из Катрге, од пре неколико година живи у Београду, али и сада каже да јој је Чачак дом.

И не знајући, Драгана Максимовић из Центра за самостални живот особа са инвалидитетом, на неки начин је користила технике о којима је говорила Славица.

Драгана Маскимовић

– Поента је да унапредимо себе, своју личност. Желела сам да живим боље, да инвалидност не буде „пре мене“. Зато ми је било важно да о себи добро мислим. Кроз живот и животна искуства показало ми се да, ако мислим да ће бити добро, тако и буде. Само треба променити угао гледања! Није ми битна само комуникација са људима, већ „пијем“ енергију и из природе, лепих ствари. Ове НЛП технике помажу нам да што боље функционишемо и повећамо самопоуздање, а самим тим да будемо самосталнији. Битно је наћи нешто што храни душу. Важна је размена позитивних енергија, што смо, надам се, имали и на овој радионици – рекла је Драгана Максимовић.

Према речима Мимице Живадиновић, потпредседнице Центра за самостални живот особа са инвалидитетом Србије, организација оваквих радионица и семинара корисна је за све, пре свега чланове удружења, јер се кроз њих указује на значај промовисања принципа самосталног живота.

Мимица Живадиновић

– Веома сам срећна што су дошли чланови из многих локалних центара, јер наша снага је у нашем заједништву. Ово је веома интересантна тема. Мислим да оваквих предавања до сада није било, а надам се да ће бити наставка – рекла је Мимица Живадиновић.

Како су навели организатори из чачанског Центра за самостални живот особа са инвалидитетом, радионица је намењена особама које желе да унапреде личне ресурсе, унутрашњу снагу и способност доношења свесних избора у свакодневном животу. Учесници су имали прилику да сазнају који НЛП алати и технике им могу помоћи да препознају поруке свог тела, да боље разумеју себе, да управљају својим емоцијама и развију унутрашње јасноће.

Весна Тртовић

ПРОМОЦИЈА САМОСТАЛНОГ ЖИВОТА

Реализацију радионице финансира Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања – Сектор за заштиту особа са инвалидитетом. Поред чланова Центра за самостални живот ОСИ и представника чачанских удружења, на ово предавање дошли су из сродних организација Београда, Ниша, Крагујевца, Лесковца, Трстеника.

Чачански Центар за самостални живот ОСИ основан је 2011, а главни циљеви су промоција самосталног живота, стварање услова за такав живот у граду и држави и унапређење статуса особа са инвалидитетом. Окупља особе са различитим врстама инвалидитета и тренутно има око четрдесет чланова. Кроз пројектне активности које финансирају Град Чачак и ресорно Министарство реализују излете, окупационе, креативне и психолошке радионице кроз које развијају унутрашње капацитете и стварају разне украсне предмете декупаж и другим техникама, које излажу на продајним изложбама.

ИЗБЕГАВАТИ НЕГАЦИЈЕ

Треба, кад год је могуће, избећи реченице са негацијом. Како је истакла Славица Бркић, свесни део нашег ума не познаје и не признаје негацију. То се најбоље види када децу учимо да нешто не раде. И она, баш као по правилу, ураде. Слично је и код одраслих.

– Можемо надмудрити и заварати свој мозак, тако што ћемо мењати језичке обрасце. Уместо „немој“ може се рећи „обрати пажњу“… Важно је да бирамо речи за комуникацију, да користимо позитивне речи које изазивају добар осећај. Свакоднево чујемо „борба“ и већ сама реч изазива гард тела. Уместо тога можемо рећи „превазилажење“ – пример је који је навела Славица Бркић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.