Култура сећања била је повод за обележавање стогодишњице рођења завичајног и националног песника Бранка В. Радичевића. Сходно поводу, на дан његовог рођења, 14. маја, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ приредила је Свечану академију и отворила његов Легат – Библиотеку целину човека за кога је завичај био „највиша тачка света“. На свечаности уприличеној 21. маја 2021. године Уговор о поклону личне библиотеке књижевника Бранка В. Радичевића, потписали су као поколонодаваци његови наследници и у име Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“, тадашњи директор др Богдан Трифуновић, чиме је направљен први корак у правцу формирања легата који чине лична библиотека и радна соба Бранка В. Радичевића.


Библиотеку-целину чини 3.428 књига, сва ауторска и преведена издања, поклон књиге са потписима знаменитих пријатеља и сарадника, часописи, обимна рукописна, документарна грађа, фотографије, сценарија за документарне и игране филмове, текстови које је писао као први истраживач споменичке и лингвистичке баштине Западне Србије. Творац је речи „крајпуташ“, неологизма, за који се веровало да је изникао и одувек постојао у народном језику.



Поводом отварања Легата говорили су др Драган Хамовић, књижевни критичар који се годинама бави проучавањем Бранковог књижевног опуса, др Богдан Трифуновић, потписник уговора о формирању Легата и Оливера Недељковић, ауторка поставке Библотеке целине. Стихове је говорио драмски уметник Божидар Томовић, а музиком су програм оплеменили оркестар и солисти КУД-а „Дуле Милосављевић Желе“. У вечерњим сатима изведена је монодрама „Сујеверице и друге речи“ по делу Бранка В. Радичевића у извођењу драмске уметнице Марије Кнежевић.
З. Л. С.
Опширније у штампаном издању „Чачанског гласа“.