ОРКЕСТАР “СТАРИ ГРАД” ОБЈАВИО НОВУ ПЕСМУ И СПОТ
Нова песма “Веверица” чувеног оркестра “Стари град” најава је другог студијског албума, који би требало да угледа светлост дана до краја 2022. године. Сингл је, као дигитално издање, недавно објавио ПГП РТС на Ју–тјуб каналу, а потом је, 28. новембра, уследила и промоција спота у јутарњем програму РТС–а. Спот је сниман на аутентичним локацијама у ресторану “Три света” у Брђанима, на Јелици у етно селу “Велики грабовски” и на језеру Међувршје. Кадрови са Мораве и језера снимљени су захваљујући Славољубу Николићу Цигу, бившем директору Музичке школе, који је уступио свој чамац (са посебном причом). Песма “Веверица”, као и спот који је прати, одраз су шаљивог и веселог духа, искрених емоција: “Нисам птица, веверица, морски коњић и још што шта, станујем у малој кући, небо ми је задња пошта…”

Песма “Веверица” одише кафанским шармом, коју краси леп ритам, али и чаробни звуци виолине. Надасве је шаљива и у бећарском фазону.
– Реч је о тексту чачанског кантаутора, текстописца Рашка Јовичића, рано преминулог оснивача групе “За једну ноћ”. И на првом албуму “Небо изнад Старог града”, имали смо једну његову песму, “Да памтиш ме”. Музику смо урадили у сарадњи са Слободаном Вукадиновићем, у ствари, овај познати чачански музичар је песму спасио од заборава. Изузетно добар, динамичан и оригиналан спот за песму “Веверица” урадио је наш пријатељ и колега Александар Алемпијевић, а посебно су незаборавни кадрови са Мораве и језера Међувршје. Александар је био јако креативан и веома расположен на снимању, дао нам је савршену енергију и инспирисао да будемо весели и раздрагани. Наравно, имали смо и добре сараднике, сјајну виолинисткињу Сару Жижовић и чувеног хармоникаша из села Граб Крстомира Ђоковића Кића – прича за наш лист Александар Еровић, оснивач, певач и басиста оркестра “Стари град”.

Први ауторски албум “Небо изнад Старог града” урађен је 2019. године, а другом се надају до краја 2022. Лепа, стара времена, али и вечне људске вредности, биле су путоказ у изразу првог албума овог познатог чачанског састава. Како каже наш саговорник, први албум је заокружена музичка целина са десет искрених текстова, уз које човек може да се радује, тугује, весели и ужива из срца и душе.
– Ипак, желимо да објавимо нов албум, да будемо још креативнији, интересантнији, модернији, али опет, са призвуком традиције, наше градске музике. Желимо да спојимо лепе тонове евергрина, топлину медитерана, чаробну Мораву, дух нашег поднебља. Имамо песме које већ спремамо за други албум. Наравно, уколико неко од суграђана има лепу идеју, или песму, са задовољством прихватамо сарадњу. Иначе, аутори, текстописци и композитори су углавном Чачани и тиме се веома поносимо. Александар Милосављевић је за први албум урадио чак седам песама, а ту су и познати чачански музичар Зоран Марјановић, као и Слободан Вукадиновић, Београђанин, који је пореклом из Чачка Зоран Тутуновић… – наводи Александар Еровић.
Оркестар “Стари град” је основан 1994. године као акустични четверац, познат по томе што су међу првима на својим акустичним инструментима успешно обрађивали многе домаће и светске мелодије. С временом су, доласком нових чланова, такође, врсних музичара, израсли у велики оркестар. Аутентичним их чини њихова снажна, позитивна енергија и искрена емоција коју деле са публиком. Све генерације се радо веселе и подједнако уживају у репертоару (народне песме, домаћи и страни поп и рок, евргрин и шлагери) “Старог града”.
– Наше велико музичко искуство, годинама радећи разне музичке жанрове и стилове, испрофилисало је нашу музику. Дух “Старог града” је препознатљив. Позитивна енергија и оригинално извођење одраз су наше љубави према музици. Прави звук “Старог града” људи везују за живе наступе, али и у студијским условима се трудимо да максимално пренесемо нашу енергију. Наравно, то зависи и од песама које снимамо, од аранжманских решења, а посебно од продукције. Подразумева се, мора се и добро отпевати – са осмехом каже Еровић.

Оркестар чине: Милан Еровић (вокал, акустична и електрична гитара) чија гитара са карактером винтиx звука даје бенду посебну оригиналност; Александра Суботић (вокал), која одушевљава предивним гласом, харизмом, топлином и суптилношћу; Филип Цаковић (вокал), младић анђеоског гласа пред којим је блистава каријера; Драгослав Драшко Суботић (бубњеви), који осваја динамиком у свирци, ненаметљивом и умереном јачином бубња; Филип Лукић (клавијатуре) који константно подстиче вољу групе за усавршавањем и Ненад Нешо Бојовић (хармоника) маестро за народну музику, представља чланове “Старог града” наш саговорник. Али, ми “не заборављамо” да представимо и њега – Александар Еровић (вокал, бас и контрабас) који плени чистим емоцијама и добротом, не остављајући никога равнодушним.
– Дефинитивно, недостаје више свирки услед пандемије корона вируса. Али, са оптимизмом идемо даље, корона нас је зауставила у наступима, живим свиркама, али није стваралачки, ни креативно. Није било лако пословати током пандемије, поготову бендовима, који као наш оркестар, живе искључиво од музике. Морамо да бринемо за егзистенцију породице. Ипак, уколико буде повољнија епидемиолошка ситуација, можда ће бити и новогодишњих коктела, које организују привредна удружења и поједине компаније, као и гостовања на некој од планина, Тари, Златибору или Копаонику – открио нам је, у духу празника који предстоје, једну од својих жеља Александар Еровић.
Нела Радичевић
Фото: Архива саговорника
САН ПРЕТОЧЕН У СТВАРНОСТ
– Прве кораке направили смо као клупски рок бенд, затим смо као староградски оркестар пекли занат у многим познатим ресторанима. Са искуством које смо стекли, настављамо као бенд за свадбе и корпоративне прославе, а данас смо радо виђени гости на многим културним и музичким манифестацијама. Уз године преданог рада, док смо музику осећали једино као љубав и радост, успели смо да наш сан преточимо у стварност. Све ове године са вама делимо ваше пословне успехе и победе, и породичне радости и срећне тренутке. Сада, захваљујући вашем поверењу спремни смо за неке нове изазове – цитат је на сајту “Старог града”, а наш саговорник оптимистички додаје: “Наравно, када се испуне сви епидемиолошки услови”.