Министарство заштите животне средине недавно је објавило јавни позив за субвенционисање куповине нових возила на електрични погон, у циљу подстицања еколошки прихватљивог транспорта. За ове намене опредељено је 170 милиона евра. Позив траје од 3. фебруара до краја октобра и на њега се могу јавити физичка лица, предузетници и компаније. Како је објављено, субвенције износе од 250 до 5.000 евра, у зависности од типа возила (електрични трицикл, путничко или теретно возило). У циљу чистије животне средине, у Чачку ће се ове године први пут из градског буџета субвенционисати куповина бицкли.

Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника Чачка за заштиту животне средине, похвалила је потез Владе Србије и надлежног Министарства, јер сматра да улагања у еколошки прихватљива превозна средства нису само тренд, већ потреба и нужност да би се у будућности обезбедила чистија и здравија животна средина.
– Субвенцијама се у великој мери доприноси да се наши грађани определе за куповину возила на електрични погон. Значајно је што код ових возила нема емисије штетних гасова, што доприноси смањењу загађења ваздуха, а то је за град попут Чачка, у коме је ово један од највећих еколошких изазова, веома важна ставка. И трошкови одржавања и пуњења ових возила су знатно нижи. Пуњење ових возила знатно је јефтиније од горива. На територији самог Чачка је развијена мрежа пуњача за електрична возила, а планиране су и нове локације у циљу промоције еколошког вида саобраћаја – навела је Марјана Петронијевић, која сматра да је веома важно да Србија иде у корак са државама у којима се спроводи еколошка и енергетска транзиција.
Ове године, по први пут, у буџету Града Чачка су издвојена средства којим ће се грађанима субвенционисати куповина бицикла. За ове намене опредељено је милион динара. Како је рекла Марјана Петронијевић, идеја је потекла од грађана и удружења. Ова одлука ће се наћи пред одборницима Скупштине гада кроз Програм заштите животне средине, а затим ће бити прецизирани услови конкурисања.
– Ово је прилика да сви заједно радимо на стварању свести да је неопходно да са фосилних горива пређемо на еколошки и здравији начин живота, а то јесте вожња бицикла – рекла је помоћница градоначелника.
Њено мишљење је да је у Чачку у последњих неколико година доста тога урађено у циљу смањења загађења ваздуха.
– У ужем центру града угашене су котларнице на мазут и лож уље и прешло се на гас, као чистији и еколошки прихватљивији енергент. Велики значај имају и акције пошумљавања, више од шест хиљада стабала је посађено. Ове акције ћемо сигурно наставити и у наредном периоду. Са осигуравајућом кућом ДДОР Нови Сад, која од сваке полисе осигурања издваја по сто динара за пошумљавање, већ почетком пролећа имаћемо једну акцију. Наиме, Чачак је један од пет градова у Србији који су изабрани на конкурсу за њихову донацију. Наш град добија око 800.000 динара, а грађани могу предложити локације за пошумљавање. У циљу смањења загађења ваздуха, значајне су и субвенције грађанима за куповину котлова на пелет или гас – набројала је Петронијевић и навела да је у припреми нови пројекат за сличне субвенције грађанима за набавку еколошких грејних тела.
Она је најавила да ће ускоро бити замењена и котларница у Машинско-саобраћајној школи. Тренутно се спроводи поступак избора извођача јавних радова што би требало да буде окончано за двадесетак дана, а сами радови до лета.
В. Т.