Grad

ПОТПИСАНО 169 НОВИХ УГОВОРА О ДОДЕЛИ СРЕДСТАВА ПОДРШКЕ ЗА ЕНЕРГЕТСКУ САНАЦИЈУ КУЋА И СТАНОВА

ПОТПИСАНО 169 НОВИХ УГОВОРА О ДОДЕЛИ СРЕДСТАВА ПОДРШКЕ ЗА ЕНЕРГЕТСКУ САНАЦИЈУ КУЋА И СТАНОВА

НАЈВИШЕ ЗАХТЕВА ПОДНЕТО ЗА ЗАМЕНУ СТОЛАРИЈЕ И УГРАДЊУ КОТЛОВА И ТОПЛОТНИХ ПУМПИ

У сали Скупштине града, јуче је потписана друга група уговора, укупно 169, за реализацију мере енергетске санације породичних кућа и станова на територији града Чачка на основу јавног позива који је расписан 28. новембра 2024, а закључен 3. фебруара ове године. Прва група угувора потписана је пре првомајских празника, тако да је са потписивањем ових нових завршена расподела планираних средстава подршке предвиђених за прошлу годину. Мера енергетске санације породичних кућа и станова спроводи се у оквиру реализације пројекта „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане у Србији“.

За меру енергетске санације породичних кућа и станова стигло је укупно 318 пријава, а комплетну документацију предвиђену јавним позивом имало је 293 грађана. Укупно је склопљено 309 уговора, које су грађани потписали са одабраном фирмом за извођење радова и Градом Чачком. Подстицајна средстава износе 50 одсто од укупне вредности инвестиције. Различити су лимити за сваку меру, а формирани су у зависности од тога да ли је реч о енергетској санацији куће или стана. 

Међу грађанима који су конкурисали за средства подршке за енергетску санацију својих породичних кућа и станова налази се и Марија Бибић, која сматра да су опредељена средства подршке изузетно драгоцена:  

– Конкурисала сам овога пута за уградњу котла на гас, а прошле године за замену комплетне столарије. Ова средства ће нам много значити, јер би нас све ово што смо планирали много више коштало. Сматрам да је ово добра инвестиција која ће нам се исплатити у наредном периоду, јер ћемо захваљујући њој остваривати одређене уштеде на грејању.  

Пројекат „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане у Србији“. заједно реализују Министарство рударства и енергетике и локалне самоуправе. Како наводи Владимир Гојгић, начелник Градске управе за локални економски развој, када је реч о другој групи потписаних угувора, грађани су и овога пута били највише заинтересовани за: замену фасадне столарије и уградњу котлова на гас са цевном мрежом или без ње, као и топлотних пумпи. 

– Нагласио бих поново значај средстава које Град Чачак издваја и са којима аплицира за мере енергетске ефикасности код Министарства рударства и енергетике. Прошле године је за ове мере укупно опредељено 52, 5 милиона, а у последње три године Град Чачак је, заједно са Министарством рударства и енергетике, за те намене издвојио око 200 милиона динара, што је убедљиво највише у Републици Србији, чиме је показао да се сврстава у ред локалних самоуправа којима је један од главних приоритета да пружи финансијску и логистичку помоћ својим суграђанима у реализацији мера енергетске санације. Посебно бих истакао да је ту битан приоритет који је утврдио Град Чачак и да је сваки грађанин који је конкурисао, а да је имао комплетну документацију, потписао уговор и добио средства подршке, што представља праву реткост у поређењу са присутном праксом у бројним локалним самоуправама широм Србије – објаснио је Гојгић.

Министарство рударства и енергетике је 5. маја расписало јавни позив за мере енергетске ефикасности, који је намењен локалним самоуправама. 

– Позив је отворен до 28. маја. Град Чачак ће поново конкурисати за средства и очекујемо да ће она бити одобрена у истом износу као и прошле године, што ће, сигурно,обрадовати грађане који планирају да у наредном периоду повећају енергетску ефикасност својојих станова и кућа – рекао је Гојгић.  

В. С. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.