Новоформирани Савет за унапређење положаја особа са инвалидитетом требало би да допринесе њиховом напретку на свим нивоима. Осим тога, биће спона између удружења са градским и државним институцијама, како би се брже решавали проблеми, укључујући и онај који највише тишти све њих – да лакше нађу радно место сходно свом образовању и способностима. Такође, како су много пута и сами чланови истицали, удружењима је потребно и међусобно повезивање, јер није довољно да се сусрећу само 3. децембра код градоначелника, када је Међународни дан особа са инвалидитетом.

Савет је званично основан 26. марта и има укупно тринаест чланова, а укључени су представници свих чачанских удружења особа са инвалидитетом. Средином овог месеца биће одржана и прва седница Савета, најавила је за „Чачански глас“ Марјана Петронијевић, коју је градоначелник одредио за председницу овог саветодавног тела. С обзиром на то да је и сама особа са инвалидитетом, помоћници градоначелника добро су познати проблеми и препреке са којима се сусрећу ови наши суграђани.
– Први састанак биће конститутивни, али ћемо говорити и о начину даљег рада. Наши задаци су да пратимо и анализирамо положај особа са инвалидитетом на територији локалне самоуправе, да радимо извештаје и анализе са предлозима мера за унапређење положаја ОСИ. План је и да иницирамо доношење локалних акционих планова за побољшање квалитета живота ових особа. Саветом стварамо платформу за бољу комуникацију између локалне самоуправе, особа са инвалидитетом, удружења која их окупљају и представљају, као и институција или стручњака који су важни у овој области – наводи Марјана Петронијевић, за чију заменицу је одређена Биљана Васојевић из Друштва за борбу против шећерне болести „Diabetes mellitus“.
Формирање Савета је иницирано и доношењем Закона о социјалном предузетништву. На питање колико ће овај корак допринети да социјално предузетништво више заживи и да боље резултате, Марјана Петронијевић каже:
– Један од наших циљева јесте да промовишемо и подстакнемо социјално предузетништво. Један од чланова Савета је Дарко Петровић, оснивач и председник Предузећа „НРГ“. На неки начин ослањаћемо се на његово искуство и знање, како бисмо унапредили ову област и помогли формирању нових социјалних предузећа, јер је запошљавање значајно питање за све особе са инвалидитетом. То је важно, јер у овим предузећима видимо велику шансу за унапређење положаја особа са инвалидитетом, могућност да се они остваре кроз посао и постану економски независни од својих родитеља, партнера… – рекла је Марјана Петронијевић.
Формиран је један овакав Савет, вероватно по први пут у историји Чачка. Важан корак на који се дуго чекало је направљен, а да све не остане на папиру, биће потребно велико ангажовање самих удружења, градске власти, као и целог друштва. Уз напомену да локална самоуправа има добру сарадњу са свим удружењима особа са инвалидитетом, председница Савета најављује редовне састанке и активан рад и сматра да ће и резултати бити видљиви већ у наредном периоду.
– Ово је само један корак даље ка нашем циљу, да сви имају једнаке шансе да остваре своја права, јер потребе свих су исте или сличне – истакла је Марјана Петронијевић.
В. Т.