ГРАДСКА ВЕЋНИЦА ДР СЛАВИЦА ДРАГУТИНОВИЋ О ЗНАЧАЈУ ПРЕВЕНТИВНИХ ПРЕГЛЕДА У ОТКРИВАЊУ НЕЗАРАЗНИХ БОЛЕСТИ
ЗДРАВИМ СТИЛОВИМА ЖИВОТА ПРОТИВ ФАКТОРА РИЗИКА!
Гојазност, пушење, неправилна исхрана и алкохол су фактори ризика на које можемо да утичемо да не би дошло до оболевања од многих незаразних болести које су, како показује статистика, последњих година у порасту. Градска већница др Славица Драгутиновић, задужена за област здравства и здравствене заштите, истиче значај превентивних прегледа у откривању незаразних болести, као што су кардиоваскуларне, малигне, депресија, болести мишићног и коштаног система… Она такође поручује да ће надлежне здравствене службе града Чачка и у наредном периоду интензивно спроводити акције које ће значајно допринети смањењу утицаја ризичних фактора на здравље грађана.
Градска већница др Славица Драгутиновић, задужена за област здравства и здравствене заштите
Kардиоваскуларне болести (срчани и мождани удар), малигни тумори, хроничне респираторне болести (хронична опструктивна болест плућа и астма), дијабетес, водеће су незаразне болести, које убијају више људи сваке године него сви други узроци заједно. Ове болести већ деценијама доминирају у нашој националној патологији и водећи су узроци оболевања, инвалидности и превременог умирања. Незаразне болести настају као последица комбинације генетских, физиолошких (старење становништва), фактора животне средине и нездравог начина живота. Неки од фактора попут пола, година и генетике су сваком од нас дати рођењем и на њих не можемо да утичемо. Међутим, остају нам фактори попут исхране, контроле телесне тежине, пушења, физичке активности, као и навика да се редовно контролишемо, које можемо да ставимо под контролу и да на тај начин у извесној мери редукујемо ризике за настанак одређених незаразних болести. Како наводи др Славице Драгутиновић, неправилна исхрана, пушење и дуготрајно седење су некада били само навике великог дела становништва, али су временом прерасли у факторе ризика, а ситуација се додатно погоршала због недовољно развијене културе грађана да редовно одлази на превентивне прегледе.
Др Драгутиновић такође истиче да физичка активност има велики утицај на здравствено стање људског организма и због тога апелује на грађане Чачка да више пажње посвећују здравим стиловима живота и да редовно одлазе на превентивне прегледе, како би сачували своје здравље.
– Град Чачак спроводи разне планове и бројне акције кроз рад различитих институција које се баве здравим стиловима живота, чиме грађани добијају јасне препоруке како би требало да се опходе према свом здрављу. Физичка активност је веома битна, јер на тај начин можемо да утичемо на мању инциденцу, почев од болести срца, преко болести плућа, дијабета, па чак и на то да се велики проценат карцинома свих органа смањи. Доказано је да се физичка активност и вежбање могу користити у превенцији и терапији већине хроничних незаразних болести, о чему говоре и светске здравствене асоцијације. Да би физичка активност остварила своје пуно дејство, неопходно је да буде индивидуално дозирана и контролисана – објашњава наша саговорница, посебно истичући да физичка активност унапређује здравље, а да је права доза 150 минута физичке активности недељно и то умерене.
Истовремено др Драгутиновић подсећа да у оквиру чачанског Дома здравља постоји Центар за промоцију здравља који својим радом са грађанима може значајно да утиче на смањење утицаја фактора ризика, али да су потенцијали те службе недовољно искоришћени. Др Драгутиновић додаје да Град Чачак сваке године издваја средства за програме бројних спортских клубова на различитим нивоима, у којима се акценат ставља на физичку активност.
– Потребно је да се и сами наши грађани ангажују и више пажње посвећују физичкој активности, јер, у ствари, не може све да се лечи, много је боље да на време реагујемо, да променимо лоше животне навике и редовно одлазимо на превентивне прегледе. Највећи проценат људи обично не оде лекару из страха да им се нешто не открије. О томе говорим због тога што је веома важно да нашим грађанима предочимо колико је значајан одлазак на превентивне прегледе, како би се одређене болести на време откриле, јер тада је и лечење успешније. Надам се да ће Град Чачак у наредном периоду бити још активнији на пољу иницирања акција које ће потенцирати рад на сузбијању и смањењу утицаја фактора ризика. Превенција подразумева да редовно контролишемо наше здравље, а да при томе немамо симптоме болести – поручила је др Драгутиновић.
В. С.