Овогодишњи Међународни фестивал анимираног филма Аниманима, једанаести по реду, отворен је у уторак, 5. септембра, у Дому културе у Чачку. Први филм приказан ове године, у оквиру свечаног отварања, био је „Грозоморне риме“, британско остварење урађено по мотивима књиге Роалда Дала. “Грозоморне риме” представља збирку његове поезије објављене 1982. године. У овој пародији у стиху на традиционалне народне приче, Дал даје своју верзију познатих бајки, које се код њега завршавају на другачији и изненађујући начин, уместо познатих срећних завршетака. Његова збирка “Грозоморне риме” поново оживљава на чудесан начин у анимираном филму, генијално протканим најпознатијим стиховима Роалда Дала, напоменуо је пре пре пројекције Милен Алемпијевић, уметнички директор Фестивала Аниманима.
После пројекције филма, отворена је и изложба стрипова Александра Злотића, који је дипломирао на Факултету примењених уметности у Београду, на одсеку за илустрацију и анимацију.
– Илустровао је књиге водећих српских издавача дечијих књига, попут Креативног центра, а сарадња са илустраторском агенцијом са седиштем у Лондону, пружила му је шансу да ради и са америчким и енглеским кућама. Флексибилност стила омогућила му је да ради и на стриповима и сарађује са познатим српским сценаристима, као и на видео играма. Изложене табле из стрип албума “Корпоративни пандемонијум”, насталог у сарадњи са сценаристом Зораном Пеневским, као и табле рађене за трећи и пети албум стрип серијала “Линије фронта”, представиће Золотићеве тежње да се кроз стрип изрази у ширем, наративном, као и у кратком, епизодном формату -рекао је Алемпијевић.
Током Фестивала, у главном такмичарском програм биће приказано 46 филмова из 24 земље, а уз филмове за децу, који су такође у трци за награде, Аниманима нуди и ревијалне програме посвећене шпанској анимацији и савременим грчким аниминираним филмовима, ретроспективу специјалног госта Стивена Волошина из Канаде, аутора бројних експериментално-анимираних филмова насталих директним интервенцијама на филмској траци. Коме ће припасти главна награда “Златни штифт” и друга фестивалска признања одлучиће жири који чине: Каролина Лопес Кабаљеро из Шпаније, Тал Гадон из Израела и Василис Крусталис из Грчке, док ће филмове за децу у посебном такмичарском програму оцењивати међународни жири у саставу: Огла Бобровска из Пољске, Тимон Ледер из Словеније и Милан Милосављевић из Србије, представио их је Алемпијевић и изразио велико задовољство 11. Фестивалским издањем Аниманиме:
– Вечерас смо срећни и веома задовољни. Није једноставно радити овакве ствари, сложене су по структури, логистика је врло захтевна. Али, задовољство после оваквог отварања и дружења са људима је велика награда. Захвалан сам свима који су одговорили на наш позив и дошли из својих земаља, као што су Стивен Волошин, Каролина Лопес Кабаљеро и остали који ће углавном бити “везани” за рад жирија и фестивалске програме, као што су радионице, предавања, изложбе и слично. Реч је о групи јако позитивних и заинтересованих људи за све што се догађа у свету анимације, па тако и на нашем Фестивалу Аниманима.
Своје задовољство што је гост чачанског Фестивала анимације изразио је и специјални гост Канађанин из Монтреала Стивен Волошин, необична стваралачка личност, који се осим филмовима представио и на мастер класу. Под лични бренд „Сцратцхатопиа“ ставио је своје вансеријске вештине ручних и аналогних анимацијских техника и са истрајношћу правог посвећеника упознаје с њима заинтересоване широм света. Волошин сматра да је једна од најважнијих улога коју је он имао управо да путује од града до града, да се појављује на фестивалима и да подучава оно што он ради, као уметник у једној реткој области, а то је ручна израда анимираног филма директно на филмској траци.
Каролина Лопез Кабаљеро из Шпаније, такође је срећна што је у Чачку и сматра да је веома важно да град попут нашег слави и уважава независну анимацију и то на оваквом нивоу. Каролина је директор Анимац ЛЛеида, међународне смотре анимације у Каталонији. Поред осталог, радила је за МТВ у Мајамију, израђивала сопствене кратке анимиране филмове и режирала рекламе.
Окосница ревијалног дела Фестивала је велики програм „Од црткарија до пиксела: Више од века анимације у Шпанији“. „Портрет аниматора“ посвећен је италијанском маестру Бруну Боцету. Ту су и савремени анимирани филмови из Грчке, као и најбоља остварења дипломаца престижне академије Безалел из Израела. Из дугометражног програма организатори су издвојили филм „Црвена Корњача“, холандског редитеља Михела Дудока де Вита. За љубитеље xеза, сутра (субота), у великој сали Дома културе, на свечаном затварању Фестивала, уследиће концерт Сцхиме Трио.
Међународни фестивал Аниманима одржава се од 2007. године, под покровитељством Града Чачка и Министарства културе Републике Србије. Циљ Аниманиме је афирмација савременог европског и светског анимираног филма.
Нела Радичевић